Rajd Monte Carlo. Mistrz Ogier

- Broniący tytułu Francuz Sebastien Ogier wygrał Rajd Monte Carlo, pierwszą rundę samochodowych mistrzostw świata 2016. Drugie miejsce zajął Norweg Andreas Mikkelsen (obaj VW Polo WRC), a trzecie Belg Thierry Neuville (Hyundai i20 WRC).

Zaplanowane na niedzielę ostatnie trzy odcinki specjalne nie przyniosły poważniejszych zmian w klasyfikacji. Po tym, jak w sobotę z powodu awarii skrzyni biegów z rywalizacji odpadł Brytyjczyk Kris Meeke, który jako jedyny dotrzymywał tempa Ogierowi, Francuzowi pozostało spokojnie dojechać do mety.

W rajdzie startował Robert Kubica (Ford Fiesta RS). Wraz z pilotem Maciejem Szczepaniakiem już na trzecim odcinku wypadli z trasy i nie byli w stanie kontynuować jazdy.

Do mety nie dojechał także wicemistrz świata Jari-Matti Latvala (VW Polo WRC), który w sobotę uszkodził prawy przód samochodu. Auto zostało prowizorycznie naprawione, ale szefowie zespołu zdecydowali, że Fin jednak w niedzielę nie stanie na starcie do trzech ostatnich odcinków.

Tegoroczny rajd jest dla Latvali pechowy nie tylko z powodu uszkodzenia pojazdu. Fin w sobotę, gdy wypadł z drogi, próbując wrócić na trasę, potrącił kibica. Jak później twierdził, nie widział tego zdarzenia i dlatego się nie zatrzymał, aby poszkodowanemu udzielić pomocy.

W zapewnienia Latvali nie uwierzyli jednak sędziowie i ukarali kierowcę grzywną w wysokości pięciu tysięcy euro oraz w zawieszeniu karą zakazu startu w jednej z rund mistrzostw świata, których w sezonie 2016 zaplanowano czternaście.

Latvala przeprosił za swoje zachowanie, ale jeszcze raz przyznał, że nie widział ani on, ani jego pilot, że takie zajście miało miejsce.

Zwycięzca rajdu Ogier wygrał osiem z szesnastu  odcinków specjalnych. Cztery padły łupem Brytyjczyka Krisa Meeke'a (Citroen DS3 WRC), który do mety ostatecznie nie dojechał, a po dwa wygrali Mikkelsen i Neuville.

Ogier, który do 25 pkt zdobytych za zwycięstwo w rajdzie, dołożył dodatkowe 3 pkt za wygranie Power Stage, prowadzi w mistrzostwach świata po pierwszej rundzie. Francuz wygrał w Monte Carlo po raz trzeci z rzędu, a czwarty w karierze. Pierwszy raz był najszybszy w 2009 roku.

Kolejna runda mistrzostw świata - Rajd Szwecji - odbędzie się w dniach 12-14 lutego.