Polacy na podium rajdu Mote Carlo!

Polacy stanęli właśnie na podium rajdu samochodów zabytkowych Monte Carlo Historique. Załoga Stanisław Postawka i Andrzej Postawka zajęła trzecie miejsce w jednym z najtrudniejszych rajdów samochodowych klasyków w Europie.

Jak informuje Polski Związek Motorowy Polacy wywalczyli wysokie trzecie miejsce startując wiekową Zastavą 110. Nasza załoga straciła do zwycięzców - włoskiej załogi Gianmaria Aghem, Diego Cumino (Lancia Fulvia Coupe 1200) - 320 punktów. Drugie miejsce zajęli Grecy - George Delaportas i Spyros Moustakas - w Volkswagenie Golfie GTI.

Przypominamy, że rajdy klasycznych pojazdów zdecydowanie różnią się od rywalizacji ich współczesnych odpowiedników. Punktowana jest przede wszystkim precyzja. Chodzi o to, by na odcinku pomiarowym RT (od angielskich słów Regularity Test) uzyskać średnią prędkość maksymalnie zbliżoną do wyznaczonej przez organizatorów (nie może przekroczyć 50 km/h). Zabawa wymaga tytanicznej pracy zwłaszcza od pilota, który na bieżąco przeliczać musi prędkość i przebyty dystans, tak by móc instruować kierowcę, co do tempa jazdy. W imprezach światowej klasy czasy mierzone są przy pomocy systemów GPS. Najmniejszy błąd lub chwilowa dekoncentracja może pogrzebać szanse na dobry wynik.

W legendarnym rajdzie nieźle poradziły sobie również inne polskie załogi. Jacek Miller i Maciej Orzechowski, jadący Fiatem X1/9, sklasyfikowani zostali na 15. pozycji (na ponad 300 załóg). Piotr i Natalia Cisowscy (Polski Fiat 125p) dojechali do mety na 140. miejscu. Wynik załogi byłby o wiele lepszy, gdyby nie pech na jednym z odcinków, gdy kilka załóg (w tym polska) zostało zablokowanych na trasie. Kobieca załoga Ewa Galińska-Postawka i Anna Postawka (Polski Fiat 125p) zakończyła zmagania na 148. pozycji. Wysokie miejsce zajął również - pilotujący Szweda Mauritza Lange - Piotr Bany. Jadąca Fordem Escortem RS 2000 Mk II załoga sklasyfikowana została na 60. pozycji.