Ogier najszybszy. Kubica, pomimo kary, ósmy

Francuz Sebastien Ogier (VW Polo WRC) wygrał Rajd Włoch, szóstą rundę samochodowych mistrzostw świata, powtarzając sukces sprzed roku. Robert Kubica (Ford Fiesta WRC) zajął ósme miejsce.

Kubica, z pilotem Maciejem Szczepaniakiem, w sobotę urwali przednie prawe koło i nie ukończyli 12. odcinka. Krakowianin zatrzymał się na kilometr przed metą. W niedzielę kontynuowali jazdę w systemie Rally 2.

Po uwzględnieniu 10-minutowej kary za nieukończenie dwóch OS-ów polski kierowca został sklasyfikowany na ósmej pozycji.

Kubica, który na niedzielnych odcinkach zajął kolejno szóste, siódme, piąte i szóste miejsce, zdobył punkty do klasyfikacji generalnej WRC po raz drugi. Wcześniej wywalczył osiem "oczek" w Rajdzie Argentyny.

"Dla nas był to mieszany rajd, ale uważam, że w dziewięćdziesięciu procentach był pozytywny" - powiedział Kubica. "Najważniejsze jest to, że miałem przyjemność i frajdę z jazdy po szutrze. To coś, na co czekam przed kolejnym startem, w Rajdzie Polski. Po raz pierwszy nie mogę się doczekać startu w rajdzie szutrowym! Wciąż muszę się wiele nauczyć, ale zrobiłem duży krok naprzód, szczególnie jeśli chodzi o to, jak się czuję i jak jeżdżę po luźnej nawierzchni. OK, wczoraj popełniłem błąd. Za bardzo zbliżyłem się do krawędzi bardzo krótkiego zakrętu i zahaczyłem o kamień, ale takie rzeczy się zdarzają.

Z pewnością Rajd Polski będzie wspaniałym wydarzeniem nie tylko dla nas, ale też kibiców. Będzie też dla nas trudny, pomimo faktu, że jestem Polakiem, bo nie znam większości odcinków. To kolejny nowy rajd dla mnie, ale mam nadzieję, że pojedziemy tam dobrze."

Drugi z ponadminutową stratą do Ogiera był Norweg Mads Oestberg (Citroen DS3). Trzecie miejsce zajął Fin Jari-Matti Latvala, kolega Francuza z zespołu.    Broniący tytułu Ogier odniósł 20. zwycięstwo w karierze, a czwarte w obecnym sezonie. Umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej MŚ - ma już 33 punkty przewagi nad Latvalą.

W klasyfikacji generalnej mistrzostw świata Kubica za ósme miejsce otrzymał cztery punkty i aktualnie z dorobkiem 12 pkt zajmuje 12. pozycję. Prowadzi Ogier - 138, przed Latvalą - 105 i Oestbergiem - 66 pkt. Kubicę wyprzedza zajmujący jedenaste miejsce trzykrotny mistrz Polski Francuz Bryan Bouffier - 18.

Kolejna runda rajdowych MŚ odbędzie się w Polsce w dniach 26-29 czerwca. 71. Rajd Polski zostanie rozegrany na szutrowych drogach w rejonie Mikołajek. Trasy czterech odcinków specjalnych zostały wyznaczone na Litwie w rejonie Druskiennik.