Focus najszybszy w Finlandii. Kościuszko 3

Fin Marcus Groenholm (Ford Focus WRC) wygrał 57. Rajd Finlandii, dziewiątą eliminację mistrzostw świata.

Groenholm, który zwyciężył w tej imprezie już po raz siódmy w ośmiu ostatnich latach, wyprzedził rodaka Mikko Hirvonena (Ford Focus) i Francuza Sebastiena Loeba (Citroen C4).

Na podium zawodów, po raz pierwszy w karierze, stanął Michał Kościuszko; w klasyfikacji JWRC uplasował się na trzecim miejscu, a w generalnej na 22.

Rajd Finlandii stał pod znakiem dominacji Groenholma, który wygrał aż 17 z 23 odcinków specjalnych. Reprezentant gospodarzy przypieczętował sukces triumfując na trzech ostatnich oesach. Prowadzenie stracił tylko raz, po czwartym odcinku specjalnym, gdy liderem został Hirvonen.

W mistrzostwach świata nikt dotąd nie zmonopolizował jednej imprezy w takim stopniu jak Groenholm w Finlandii. W rajdzie w swojej ojczyźnie zwyciężył po raz pierwszy w 2000 roku, a porażki doznał tylko raz - w 2003 roku, i to z powodu awarii samochodu (urwał koło).

Marcus Groenholm wyrównał rekord Hannu Mikkoli, który także triumfował w Finlandii siedem razy.

Kiedy startowałem w latach 90., nigdy bym nie uwierzył, że mogę siedem razy wygrać Rajd Finlandii. Miło zdobyć 10 punktów, ale teraz czeka nas trudny rajd w Niemczech. Muszę do niego jak najlepiej się przygotować - powiedział Groenholm.

Dobrze spisali się Michał Kościuszko i Maciek Szczepaniak, którzy zajęli 3 miejsce w klasyfikacji FIA JRC Neste Oil Rally Finland. Tym samym polska załoga zdobyła pierwsze 6 punktów w klasyfikacji FIA JRC.

Na mecie rajdu Michał Kościuszko powiedział: Podium cieszy i to bardzo. Rajd Finlandii należy do najszybszych i jednych z najtrudniejszych rund Mistrzostw Świata, tym bardziej cenię sobie to, że jesteśmy na mecie. Na przedostatnim oesie, Lankamaa, zablokował nas na 45 sekund Alessandro Bettega. Strata ta spowodowała, że Vilius Rozukas zbliżył się do nas na 2,7 sekundy przed ostatnim decydującym oesem. Na ostatnim oesie pozostawało mi tylko utrzymać dotychczasowe tempo. Wprawdzie startowałem już w Finlandii, ale jadąc w tym sezonie z nowym pilotem nie wykorzystałem ubiegłorocznych notatek. Tym bardziej cieszy fakt, że mogliśmy szybko pojechać i zakończyć rajd na podium. Mam nadzieję, że to początek dobrych wyników w Mistrzostwach Świata.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: podium | Ford | rajd finlandii | rajd | Kościuszko | Marcus Groenholm | Ford Focus