24-godziny Le Mans. Audi zdetronizowane. Wygrywa Porsche!

Team Porsche, w którym kierowcami byli Niemiec Nico Huelkenberg, Nowozelandczyk Earl Bamber i Brytyjczyk Nick Tandy, wygrał 83. edycję 24-godzinnego wyścigu samochodowego na torze Le Mans. Przejechali 395 okrążeń toru.

To pierwsze zwycięstwo w Le Mans ekipy Porsche od 1998 roku. Niemiecki team triumfował na francuskim torze po raz 17, natomiast Huelkenberg, który doprowadził samochód do mety, startował w tym wyścigu po raz pierwszy.

Drugie miejsce także wywalczył zespół tego teamu, w którym jechali Australijczyk Mark Webber, Nowozelandczyk Brendon Hartley i Niemiec Timo Bernhard. Pokonali jedno okrążenie mniej niż zwycięzcy.

Trzecie miejsce na podium (393 okrążenia) zajęła ekipa Audi, ubiegłoroczni zwycięzcy: Niemiec Andre Lotterer, Francuz Benoit Treluyer i Szwajcar Marcel Faessler. Team z Ingolstadt zwyciężył w pięciu poprzednich edycjach na Circuit de la Sarthe.

Na 37. miejscu został sklasyfikowany zespół JMW Motorsport jadący Ferrari 458 Italia, którego kierowcą był Jakub Giermaziak. Team Polaka przejechał 320 okrążeń toru.

Giermaziak jest pierwszym Polakiem w historii, który ukończył Le Mans. Debiutant zajął ósme miejsce w klasie GTE-Am.

Czołówka 83. edycji 24 Le Mans:

1. Nico Huelkenberg, Earl Bamber, Nick Tandy (Porsche 919 Hybrid) 395 okrążeń

2. Timo Bernhard, Mark Webber, Brendon Hartley (Porsche 919 Hybrid) strata 1 okrążenie

3. Marcel Faessler, Andre Lotterer, Benoit Treluyer (Audi R18 e-tron quattro) 2 okrążenia

4. Lucas Di Grassi, Loic Duval, Oliver Jarvis (Audi R18 e-tron quattro) 3 okrążenia

5. Romain Dumas, Neel Jani, Marc Lieb (Porsche 919 Hybrid) 4 okrążenia

6. Alex Wurz, Stephane Sarrazin, Mike Conway (Toyota TS040 Hybrid) 8 okrążeń

...

37. Abdulaziz al-Faisal, Jakub Giermaziak, Michael Avenatti (Ferrari 458 Italia) 75 okrążeń