Masz prawo jazdy B? Nawet nie wiesz, że "za darmo" dostałeś dodatkowe uprawnienia

Decydując się na kurs prawa jazdy na kategorię B, robimy to z myślą o prowadzeniu samochodów osobowych, czasami też lekkich dostawczych o masie do 3,5 t. Tymczasem mało który kierowca wie o tym, że uzyskując kategorię B, automatycznie dostaje dodatkową kategorię zupełnie "za darmo".

Co to jest prawo jazdy kategorii AM?

Wbrew pozorom mając prawo jazdy kategorii B, możemy prowadzić znacznie więcej pojazdów, niż tylko osobówki i lekkie dostawczaki. Otrzymujemy przy okazji także prawo jazdy kategorii AM. Co to takiego?

Wcześniej znane było jako karta motorowerowe, a od 2013 roku, uprawnienia te funkcjonują jako właśnie kategoria AM. Obecnie można się o nią ubiegać mając ukończone 14 lat. Natomiast osoby, które ukończyły 18 lat przed 19 stycznia 2013 roku zachowały możliwość jazdy motorowerami bez żadnych uprawnień.

Jakie pojazdy można prowadzić na kategorię AM?

Kategoria AM uprawnia do prowadzenia dwóch typów pojazdów:

Reklama
  • motorowerów,
  • lekkich czterokołowców.

Wyjaśnijmy od razu, że w myśl przepisów, motorower nie musi być połączeniem motocykla i roweru. Oznacza to jednoślady z silnikami spalinowymi o pojemności do 50 cm3 lub elektrycznymi. W obu przypadkach maksymalna moc nie może przekroczyć 4 kW (ok. 5,5 KM). Prędkość maksymalna takiego pojazdu jest ograniczona do 45 km/h. Jego wygląd zależy wyłącznie od producenta, więc choć "pięćdziesiątki" kojarzymy głównie ze skuterami, mogą to być także klasycznie wyglądające motocykle.

Z kolei czterokołowce lekkie to pojazdy dwuśladowe, czyli w praktyce są to najczęściej quady. Znaleźć można jednak na rynku tak zwane microcary, bardzo podobne do zwykłych aut osobowych. Kilku francuskich producentów wypuściło na rynek pojazdy dla osób z uprawnieniami AM. Masa takiego pojazdu nie może przekraczać 350 kg, a prędkość maksymalna określona w przepisach nie powinna być wyższa niż 45 km/h.

Prawo jazdy kategorii AM otrzymasz automatycznie wraz z innymi kategoriami

Kategorię AM otrzymujemy automatyczne, zdobywając prawo jazdy kategorii A, B, C, a nawet T. Warto mieć to na uwadze, ponieważ w takim przypadku można jeździć jednośladem bez konieczności posiadania 3 lat doświadczenia, jak w przypadku motocykli o pojemności 125 cm3. 

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: prawo jazdy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy