Ile czasu po wypiciu alkoholu można prowadzić? Sen i śniadanie nie wystarczą

Wśród kierowców krąży wiele opinii i przekonań co do tego, kiedy można prowadzić samochód po wypiciu alkoholu. Niestety wiele z tych obiegowych mądrości jest niewiele wartych, a stosując się do ich zaleceń, możemy wpakować się w poważne kłopoty.

Najbardziej skuteczną i najbardziej rozsądną metodą, jest oczywiście powstrzymanie się od picia wieczorem, jeśli następnego dnia rano planujemy gdzieś jechać. A jedyną pewną metodą, aby przekonać się, czy możemy prowadzić, jest badanie profesjonalnym alkomatem. Warto też poznać poniższe zasady, które pomogą nam uniknąć prowadzenia pojazdu w sytuacji, gdy nie powinniśmy tego robić.

Czym różni się stan po użyciu alkoholu i stan nietrzeźwości?

Polskie prawo wyraźnie odróżnia dwa stany, od których będzie zależeć rodzaj i wymiar kary związany z prowadzeniem pojazdu na podwójnym gazie:

Reklama
  • stan po użyciu alkoholu - stężenie alkoholu we krwi osoby kierującej pojazdem wynosi między 0,2 a 0,5 promila (0,1-0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza).
  • stan nietrzeźwości - stężenie wyższe niż 0,5 promila alkoholu we krwi (powyżej 0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza).

Ile trzeba czekać, od wypicia alkoholu, żeby móc prowadzić samochód?

Najważniejszą zasadą, jeśli chodzi o czas potrzebny na metabolizm alkoholu jest to, że nie ma uniwersalnej zasady. Wpływa na niego wiele czynników, często bardzo indywidualnych, więc wszystkie przeliczenia i uogólnienia na ten temat, należy traktować czysto teoretycznie i w żadnym wypadku się nimi nie kierować.

Na tempo metabolizmu alkoholu wpływają następujące czynniki:

  • wiek,
  • płeć,
  • wzrost,
  • waga,
  • rodzaj i ilość spożytego alkoholu,
  • czas, w jakim spożyto alkohol,
  • przyjmowane leki,
  • dolegliwości zdrowotne (problemy z wątrobą - spowalniają proces).

Istotne jest również to, czy coś jedliśmy w czasie imprezy czy też nie. Należy się liczyć z tym, że obfity posiłek w czasie spożywania alkoholu lub przed spożyciem może spowolnić pozbywanie się promili z naszego organizmu. Przeczy to obiegowym "mądrościom", zgodnie z którymi pełny żołądek gwarantuje nam zmniejszenie przykrych skutków nadmiaru alkoholu. Faktycznie możemy czuć się wtedy lepiej, ale nie znaczy, to że będziemy mieli mniej promili w organizmie.

Podobnie mają się inne porady, związane z radzeniem sobie po imprezie - to, że po którychś możemy poczuć się lepiej, nie znaczy, że niczego nie wydmuchamy, podczas badania alkomatem. Trzeba więc o tym pamiętać i nie dać się zwieść pozorom dobrego samopoczucia rano.

Przeciętnie organizm człowieka potrzebuje średnio dwóch-trzech godzin na spalenie 20 g czystego alkoholu. Taka ilość znajduje się w:

  • 60 ml wódki,
  • 200 ml wina,
  • 500 ml piwa.

Czy kalkulatory trzeźwości są miarodajne?

Samodzielne obliczanie, po jakim czasie można prowadzić samochód, nie jest łatwym zadaniem. W internecie znajdziemy wiele darmowych kalkulatorów, pozwalających przeliczyć, kiedy możemy usiąść za kierownicą, ale wynik zawsze będzie orientacyjny i nie możemy mu całkowicie zawierzyć. 

Badanie alkomatem to jedyny sposób by przekonać się, czy możemy prowadzić

Żeby mieć stuprocentową pewność, czy możemy prowadzić pojazd, trzeba kupić dobrej jakości alkomat (ceny od kilkuset złotych). Przed dokonaniem pomiaru należy odczekać co najmniej kwadrans od ostatniego spożywania alkoholu. W innym wypadku wynik nie będzie wiarygodny. Należy także pamiętać o cyklicznym kalibrowaniu alkomatu.

Z alkomatu można również skorzystać za darmo na policyjnych komisariatach, ale bardzo często w weekendy zdarza się, że jest to niemożliwe z powodu zbyt dużego zainteresowania kierowców takim badaniem. Czasami na wybranych stacjach benzynowych znajdują się urządzenia, które za kilkuzłotową opłatą pozwalają zmierzyć stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: alkomat
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy