Czy motocykl musi mieć ubezpieczenie OC, kiedy zimuje? 

Motocykle, podobnie jak samochody osobowe, mogą być objęte krótkoterminowym ubezpieczeniem OC. Sprawdzamy, w jakich przypadkach jest to możliwe, gdyż nie dotyczy to ściśle wyszczególnionych rodzajów motocykli. Dla jakiego motocykla można wykupić ochronę tylko w sezonie?


Motocykle należą do grupy pojazdów, które w większości muszą być objęte stałym i obowiązkowym ubezpieczeniem OC przez cały rok. Wykupienie takiego ubezpieczenia chroni przed konsekwencjami potencjalnych zdarzeń drogowych. Jednak jest kilka sytuacji, w których można się zdecydować na wykupienie krótkoterminowego ubezpieczenia OC. 

Brak ważnego OC w motocyklu - jakie konsekwencje?

Jazda na motocyklu może doprowadzić do kosztownych lub tragicznych w skutkach wypadków, które przekraczają możliwości przeciętnego użytkownika jednośladu. 

Sprawca stłuczki lub wypadku, który nie miał wykupionego ubezpieczenia OC dla motocykla, zapłaci karę za brak obowiązkowej polisy, a ubezpieczyciel zastosuje wobec takiej osoby tzw. regres ubezpieczeniowy. Oznacza to zwrot kwoty odszkodowania wypłaconego przez UFG osobom poszkodowanym w wypadku lub właścicielowi uszkodzonego pojazdu w wyniku kolizji lub wypadku. 

Reklama

Oprócz tego jest jeszcze kara za brak OC, którą trzeba wpłacić do kasy UFG. Jest ona zależna od okresu, w którym pojazdu nie był ubezpieczony. W przypadku motocykla jest to kwota od 200 zł (od 1 do 3 dni) do 1000 zł (powyżej 14 dni). 

Dlatego warto pilnować ważności ubezpieczenia. Tym bardziej, że wykupienie rocznej polisy to zwykle kwota w wysokości kilkuset złotych.

Krótkoterminowe ubezpieczenie dla motocykla - kiedy jest możliwe?

Wielu motocyklistów zastanawia się, czy jest możliwe ubezpieczenie motocykla wyłącznie w okresie użytkowania, np. w sezonie letnim, a do tego w wybrane miesiące? Niestety, krótkoterminowe OC nie jest dostępne dla każdego pojazdu mechanicznego. Dla większości trzeba wykupić całoroczną polisę.

Krótkoterminowe polisy są wydawane na minimalny okres 30 dni. Od standardowej, 12-miesięcznej polisy różnią się tym, że nie ulegają automatycznemu przedłużeniu na koniec okresu ubezpieczeniowego. Plus polega na tym, że nie trzeba pamiętać o ich wypowiedzeniu, ale przed ich końcem trzeba wykupić całoroczne OC.

Krótkoterminowe ubezpieczenie OC (na miesiąc lub kilka miesięcy) jest możliwe dla następujących motocykli:

  • historycznych,
  • zabytkowych,
  • wystawionych na sprzedaż w komisie,
  • przewożonych na teren Polski z zagranicy, gdzie są zarejestrowane,
  • zarejestrowanych czasowo w Polsce.

Motocykle historyczne i zabytkowe

Motocykle historyczne lub zabytkowe to modele, które mają przynajmniej 40 lat lub co najmniej 25 lat, ale zostały uznane przez rzeczoznawcę za unikatowe. Motocykle zabytkowe są również uznawane za pojazdy historyczne. Muszą mieć co najmniej 25 lat, a od 15 nie mogą być produkowane. Oprócz tego powinny w 75 proc. składać się z oryginalnych części. Wyjątkiem od tej reguły mogą być młodsze motocykle, ale muszą się wyróżniać udziałem w ważnych wydarzeniach historycznych. Dzięki temu mogą trafić do rejestru zabytków.


Motocykle sprzedawane w komisach

Motocykle sprzedawane w komisach mogą być objęte krótkoterminowym ubezpieczeniem OC. Jest to tzw. komisowe OC. Takie prawo przysługuje przedsiębiorcom prowadzącym działalność polegającą na skupie i sprzedaży pojazdów mechanicznych. Nabywcy takiego komisowego motocyklu są już zobowiązani do wykupienia rocznego OC. 

Motocykle zarejestrowane za granicą bez Zielonej Karty

Pojazdy zarejestrowane za granicą nie mogą zostać ubezpieczone całorocznym, polskim OC. Jeśli nie mają Zielonej Karty lub ważnego OC wykupionego w kraju rejestracji, podczas pobytu w Polsce muszą być objęte krótkoterminowym ubezpieczeniem OC. Po zarejestrowaniu takiego samochodu na terenie Polski, trzeba obowiązkowo wykupić roczną polisę.

Motocykle zarejestrowane czasowo w Polsce

Ostatnim przypadkiem dopuszczającym krótkoterminowe ubezpieczenie OC są motocykle zarejestrowane czasowo. W takim przypadku można wykupić polisę na co najmniej 30 dni, ale nie krócej niż na cały okres czasowej rejestracji. Później trzeba już wykupić pełne, 12-miesięczne ubezpieczenie.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: motocykle
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy