Przejdź do głównej części strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

×

Treść dostępna również w wersji mobilnej
na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

Od 2013 r. piraci drogowi będą kierowani na kurs reedukacyjny

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Zasady zdawania egzaminów na prawo jazdy zmienią się dopiero w przyszłym roku - zdecydował Sejm.

 Nowe egzaminy na prawo jazdy pojawią się w 2013 roku. Fot. Andrzej Stawiński
Nowe egzaminy na prawo jazdy pojawią się w 2013 roku. Fot. Andrzej Stawiński /REPORTER

Posłowie przyjęli w piątek nowelizację ustawy o kierujących pojazdami, która przesuwa o rok termin wejścia w życie nowych przepisów dotyczących praw jazdy.

W myśl noweli nowe zasady zdawania egzaminów na prawo jazdy wejdą w życie 19 stycznia 2013 r. Ustawę poparło 264 posłów, 167 było przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu.

Nowelizacja wprowadza zmiany w ustawie o kierujących pojazdami, uchwalonej w styczniu zeszłego roku. Jednym z jej głównych celów jest dostosowanie prawa polskiego do wymogów unijnych dyrektyw. Ustawa na nowo reguluje m.in. zasady uzyskiwania uprawnień do kierowania pojazdami, w tym zasady szkolenia i egzaminowania kandydatów na kierowców, nadzoru nad ośrodkami egzaminowania i szkolenia kierowców, instruktorami, egzaminatorami oraz samymi kierowcami.

Większość przepisów ustawy miała wejść w życie 11 lutego br., w tym te określające warunki prowadzenia egzaminów na prawo jazdy.

Podczas okresu przygotowawczego do wejścia w życie nowych przepisów pojawiło się wiele informacji świadczących o niepokoju społecznym związanym ze zmianami, w szczególności w związku z nowym systemem przeprowadzania egzaminów teoretycznych na prawo jazdy. Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego okazały się nieprzygotowane, a kandydaci na kierowców nie mieli możliwości wcześniejszego zapoznania z nowymi zasadami egzaminu.

Na początku stycznia minister transportu Sławomir Nowak poinformował, że jego resort podjął decyzję ws. przedłużenia vacatio legis do stycznia 2013 r.


Pościg policji za motocyklistą-piratem w Katowicach /Policja

Znowelizowana ustawa przewiduje, że osoby, które za wykroczenia drogowe zbiorą 24 punkty karne (czyli maksymalną liczbę), będą kierowane na kurs reedukacyjny, a nie - jak obecnie - na ponowny egzamin. Młodzi kierowcy, którzy po raz pierwszy uzyskali prawo jazdy kategorii B, będą przez dwa lata podlegać szczególnemu nadzorowi. Okres próbny ma być przedłużany w razie popełnienia przez nadzorowanych kierowców wykroczeń drogowych. W razie popełnienia dwóch wykroczeń kierowca będzie kierowany na kurs reedukacyjny, a w przypadku popełnienia trzech - prawo jazdy zostanie mu odebrane. Według statystyk ponad dwie piąte wypadków powodują kierowcy w wieku 18-24 lat.

Ankieta

Jakie zachowania kierowców są najbardziej denerwujące?

Jakie zachowania kierowców są najbardziej denerwujące?

Dziękujemy. Twój głos został już zarejestrowany
WYNIKI

Niewłączanie kierunkowskazów

 
12%

Nadużywanie świateł przeciwmgłowych

 
3%

Malowanie się pań-kierowców w trakcie jazdy

 
1%

Jazda "na ogonie"

 
12%

Wolna jazda lewym pasem

 
14%

Blokowanie skrzyżowań (wjeżdżanie bez możliwości zjazdu)

 
9%

Powolne ruszanie ze skrzyżowań

 
7%

Przyspieszanie samochodu w trakcie, gdy się go wyprzedza

 
10%

Zajmowanie więcej niż jednego miejsca parkingowego

 
7%

Chamskie wciskanie się na pas

 
14%

Skręcanie ze złego pasa

 
2%

Obijanie innych aut stojących na parkingu drzwiami samochodu

 
9%Głosów: 18283

Zagłosuj w innych ankietach »

Ustawa ma ponadto zapobiec wydawaniu praw jazdy osobom, które nie powinny prowadzić pojazdów ze względu na stan zdrowia. Sposobem na to ma być wprowadzenie ankiety zdrowotnej, wypełnianej pod rygorem odpowiedzialności karnej. Również instruktorzy zostaną poddani dokładniejszym badaniom lekarskim i psychologicznym; będą też musieli co rok uczestniczyć w kursach doskonalących.

Inny cel ustawy to podniesienie kwalifikacji instruktorów prawa jazdy i zobowiązanie ośrodków szkolenia do przekazywania samorządowi powiatowemu informacji o kursach i ich uczestnikach. Nadzór nad samorządem ma w tej sprawie sprawować wojewoda.

Ustawa wprowadza też nową kategorię dla początkujących motocyklistów - prawo jazdy A2, uprawniające do prowadzenia motocykli z silnikami o mocy do 35 kW. Aby prowadzić motocykle, młody kierowca będzie musiał najpierw zdobyć prawo jazdy na małe motocykle - A1 (w wieku 16 lat) lub A2 (jeśli skończy 18 lat). Po następnych dwóch latach będzie się mógł ubiegać - odpowiednio - o prawo jazdy kat. A2 lub A. Granicę minimalnego wieku niezbędnego do uzyskania prawa jazdy kat. A podniesiono z 18 do 24 lat.

Zamiast karty motorowerowej będzie wydawane prawo jazdy kategorii AM uprawniające do prowadzenia motorowerów i lekkich pojazdów czterokołowych. Będzie je można wyrobić od 14. roku życia.

Prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E będą ważne przez 15 lat, pozostałe przez pięć lat.

Przepraszamy, nie udało się załadować odtwarzacza. Musisz odwiedzić stronę Adobe aby pobrać Flash Player

Źródło informacji: INTERIA.PL/PAP

Więcej o:
pirata drogowy,
r,
2013

Warto zobaczyć


Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (80)

Dodaj komentarz

~Jan -

Ludzie trzeba się obudzić i wywalić tą całą klikę. Prawo jazdy na 15 lat a potem, co od nowa egzamin. Trzeba skończyć z tymi bandyckimi metodami, bo niedługo kryteria egzaminu na kierowcę samochodu będą takie same jak pilotów samolotów wojskowych. A policja będzie karać śmiercią za byle wykroczenie.

~jfk -

Co za bzdura!!! WORDy od dawna mają systemy komputerowego egzaminowania i wystarczy WGRAĆ nowe oprogramowanie, ale nie ma co wgrywać, bo ministerstwo jeszcze nic nie przygotowało i dlatego działa zgodnie z porzekadłem zes...ł się i zgania na kota!

~zbynio -

Te fotoradary, nieoznakowane radiowozy i inne środki opresji drogowej...polowanie na kierowców...to po to, żeby maszynkę do robienia pieniędzy nakręcić...płacisz mandaty, zbierasz punkty, chodzisz na kursy reedukacyjne, zdajesz w nieskończoność prawko...strumień pieniędzy dla rządu, samorzadów, firm obsługujących fotoradary, miejsca pracy w strazach miejskich, wordach...o to chodzi, bo gdyby naprawdę komuś zależało na bezpieczeństwie na drogach, to by te drogi poprawił, to w mediach by edukowali, pieszym rozdawali odblaski, policja zamiast karać służyłaby i chroniła...a tak, mamy całe stado, które pasie się na utrzymywaniu stanu wysokiej wypadkowości, tragediach ludzkich...akcja znicz, festiwal hipokryzji:/

~as -

Przy okazji można by znieść idiotyczny przepis jazdy na światłach!!! gdzie w nocy jak są potrzebne to ich prawie nie widać bo są tak wypalone że trzeba by wymieniać na nowe.

~Kokos -

Czy chodzi o nasze bezpieczeństwo? Nie moi drodzy! Chodzi o KASĘ! Tylko o KASĘ!

~poseł -

tym osłom też zrobić psychotesty

~KATOWICE -

JA JUZ ZDAJE 10 RAZ W WORDZIE KAT. I ZDAĆ NIE MOGĘ NA KATEGORIE B MASAKRA!TYLE KASY W TO POSZŁO STRASZNE!BIEDNYCH NA TO NIE STAĆ!

~Janusz P -

No cóż-aut przybywa to i idiotów też :):):)

~krzys -

dlaczego nie jak w Danii 3 klipy i prawko na rok i po temacie bez ech och wszystko?

~gr -

Dziwne pierwszy raz biora pod uwage niepokoj spoleczny