Masz 16 lat? Możesz jeździć!

Niedziela, 4 lipca 2010 (19:59)

Chcesz prowadzić samochód ale jesteś niepełnoletni? Nie ma problemu. Możesz jeździć autem w wieku 16 lat z prawem jazdy kategorii B1.

Zdjęcie

Mając 16 lat można legalnie prowadzić samochód / 
Mając 16 lat można legalnie prowadzić samochód
Aby wyrobić prawo jazdy kategorii B, trzeba ukończyć 18 lat. Jednak osoba o 2 lata młodsza ma możliwość otrzymania dokumentu, dzięki któremu będzie mogła prowadzić samochód. Prawo jazdy kategorii B1 uprawnia do poruszania się autami, których masa własna nie przekracza 550 kg.

Kurs i egzamin

Reklama

Reklama

Aby je zdobyć, należy ukończyć odpowiedni kurs w szkole nauki jazdy. Niestety, nie w każdej jest to możliwe. Jeśli już uda się odnaleźć odpowiednią szkołę, można zapisać się na zajęcia nie wcześniej niż po ukończeniu 15 lat i 9 miesięcy, jednak egzamin może się odbyć najwcześniej w dniu 16. urodzin.

Po odbyciu kursu (30 godzin lekcyjnych wykładów i 30 godzin zegarowych za kierownicą) oraz zdaniu egzaminu wewnętrznego i przejściu badań lekarskich, przyszły kierowca może zapisać się na egzamin państwowy. Ponieważ WORD-y nie dysponują swoimi pojazdami kategorii B1, trzeba zapewnić samochód do przeprowadzenia egzaminu. Usługę wypożyczenia oferują autoszkoły.

Sam egzamin przebiega tak, jak na kategorię B. Najpierw należy zdać teorię (test), a następnie zaliczyć część praktyczną na placu manewrowym i w ruchu miejskim.

Jeśli uda się zdać egzamin, po ok. 2 tygodniach można odebrać prawo jazdy B1. Co ważne: jeśli po ukończeniu 18 lat zdecydujemy się zdawać egzamin na prawo jazdy kategorii B, wystarczy nam odbycie 20, a nie 30 godzin jazd z instruktorem w szkole nauki jazdy oraz zdanie wyłącznie praktycznej części egzaminu państwowego.

Odpowiedni samochód

Zobacz również:

  • Nowe kategorie prawa jazdy: AM (motorowery i lekkie pojazdy czterokołowe) oraz A2 (uprawniające do prowadzenia motocykli o mocy nie przekraczającej 46 KM), kursy reedukacyjne dla kierowców, obowiązek wymiany do 2033 r. praw jazdy - takie zapisy znalazły się w założeniach do projektu ustawy o kierujących pojazdami, które we wtorek przyjął rząd. więcej

Pozostaje jeszcze kwestia auta. Wybór nie jest zbyt duży. Najtaniej można kupić używane (np. Daihatsu Cuore, Smart Fortwo), poddane kuracji odchudzającej i mające w dowodzie rejestracyjnym (rubryka G) wpisaną masę do 550 kg. Są też firmy oferujące przygotowanie pojazdów klientów pod kategorię B1 za ok. 1500 zł (przeróbka techniczna i komplet dokumentów, które służą do zarejestrowania auta).

Dostępne są także nowe samochody spełniające wymagania kategorii B1. Jednym z nich jest Microcar M.GO z silnikiem o mocy 5,4 KM.

Młody kierowca nie jest jednak skazany na mały i wolny pojazd, bo jedyne ograniczenie to masa auta. Nie ma natomiast obostrzeń co do mocy czy pojemności silnika. Mając prawo jazdy kategorii B1 można jeździć np. Caterhamem 7 Roadsport 120, który przyspiesza do setki w 6,1 sekundy. 1.

Koszty prawa jazdy:

1. Kurs: od ok. 1000 zł.

2. Wypożyczenie auta na egzamin państwowy: od 120 zł.

3. Egzamin państwowy na prawo jazdy kategorii B1: teoretyczny 22 zł + praktyczny 135 zł (razem 157 zł).

4. Wydanie prawa jazdy: 84,5 zł.

Przykładowe samochody, którymi można jeździć mając prawo jazdy kategorii B1

DAIHATSU CUORE (PRZEROBIONY)

Silnik: benzynowy

Pojemność skokowa: 847 cm3

Moc: 42 KM

Skrzynia biegów: manualna

Cena: od ok. 6000 zł

SMART FORTWO (PRZEROBIONY)

Silnik: benzynowy

Pojemność skokowa: 599 cm3

Moc: 61 KM

Skrzynia biegów: automatyczna

Cena: od ok. 16 000 zł

MICROCAR M.GO

Silnik: diesel

Pojemność skokowa: 523 cm3

Moc: 5,4 KM

Skrzynia biegów: automatyczna

Cena: od ok. 40 000 zł

CATERHAM 7 ROADSPORT 120

Silnik: benzynowy

Pojemność skokowa: 1600 cm3

Moc: 121 KM

Skrzynia biegów: manualna

Cena: ok. 138 000 zł

Sebastian Sulowski

Tekst pochodzi z tygodnika

Artykuł pochodzi z kategorii: Prawo jazdy

Więcej na temat:Nie | prawo jazdy | silnik | Auta | egzamin | jazdy
POLECANE zwiń