Wszystko dla focusa

Fin Marcus Groenholm (ford focus WRC) wygrał Rajd Sardynii, siódmą eliminację rajdowych mistrzostw świata.

Drugie miejsce zajął także fabryczny kierowca teamu Ford - Fin Mikko Hirvonen tracąc do zwycięzcy 29,2 s, na trzeciej pozycji uplasował się Hiszpan Dani Sordo (Citroen C4 WRC) - strata 1.21,8.

Po dwóch dniach rajdu liderem był obrońca tytułu mistrza świata Francuz Sebastien Loeb (Citroen C4 WRC), który miał 36,5 s przewagi nad Marcusem Groenholmem. Jednak w niedzielę, ostatniego dnia imprezy już na pierwszym odcinku specjalnym Loeb wypadł z trasy i wycofał się z rajdu.

Na początku pierwszego odcinka Francuz uderzył przodem citroena C4 w skarpę i lekko uszkodził układ kierowniczy samochodu. Awaria nie była jednak poważna, Leob mógł kontynuować jazdę.

Ale kilka kilometrów dalej, przy prędkości ponad 140 km/h wypadł z zakrętu i wylądował w przydrożnym rowie. Tym razem uszkodzenia były poważniejsze, Loeb musiał się wycofać.

Czwarte miejsce wywalczył Norweg Henning Solberg (ford focus), który w sobotę podczas naprawy samochodu poważnie poparzył sobie od gorącego silnika dłonie i w niedzielę jechał z opatrunkami na rękach.

Jedyny polski kierowca startujący w rajdzie Michał Kościuszko po poważnych problemach technicznych z samochodem (renault clio S1600) w klasyfikacji generalnej uplasował się na 44. miejscu ze stratą 1:02.35,7 do zwycięzcy. W klasyfikacji FIA JRC Kościuszko zajął dwunaste miejsce.

W klasyfikacji generalnej mistrzostw świata Loeb stracił pozycję lidera na rzecz Groenholma, który ma po zwycięstwie w Rajdzie Sardynii 55 pkt. Drugi jest Loeb - 48 pkt, trzeci Hirvonen - 45 pkt.