Udany koniec dla Błażusiaka

21-letni Tadeusz Błażusiak z Krakowa (team Kegel-Błażusiak, Automobilklub Krakowski, motocykl Gas Gas) udanie zakończył ten sezon w mistrzostwach świata w trialu motocyklowym.

W dwóch ostatnich eliminacjach w Szwajcarii w Moutier Polak był 9. i 13., utrzymując wysokie 11. miejsce w klasyfikacji generalnej.

W sobotę Tadeusz Błażusiak miał 118 pkt karnych (60 pkt w pierwszym okrążeniu i 58 pkt w drugim). Do zajęcia 10. miejsca zabrakło mu tylko 5 pkt. W niedzielę Polak poprawił się, miał 57 pkt (27+30). Wyprzedził m.in. piątego zawodnika MŚ z zeszłego sezonu Brytyjczyka Grahama Jarvisa (był 10., miał 63 pkt).

W sobotę wygrał Brytyjczyk Doug Lampkin (48 pkt), przed Hiszpanem Adamem Ragą (50 pkt) i Japończykiem Takahisą Fujinamim (59 pkt). W niedzielę ponownie najlepszy był Lampkin (9 pkt), drugie miejsce zajął Fujinami (19 pkt), a trzecie Raga (20 pkt).

Mistrzem świata po raz pierwszy w karierze został Fujinami, przełamując dominację Lampkina, który w MŚ zwyciężał w ostatnich siedmiu sezonach.

Tadeusz Błażusiak po zawodach w Moutier: - Zawody rozegrano w Alpach we francuskiej części Szwajcarii, na dużej wysokości. Jako karetki ratunkowe służyły helikoptery. I słusznie, gdyż rajd pełen był karkołomnych wyskoków, na których można było sobie zrobić krzywdę. Była to jedna z najtrudniejszych tegorocznych eliminacji.

Cieszę się, że swój pierwszy pełny sezon w mistrzostwach świata zakończyłem na 11. miejscu. Przed rokiem, startując tylko w dwóch eliminacjach, byłem 26.

Tadeusz Błażusiak zdobył w tym roku także mistrzostwo Europy w trialu motocyklowym.

9 września będziemy mogli zobaczyć go na trasie Sześciodniówki enduro w Kielcach w barwach teamu KTM.