Stan umysłu kierowcy

Niektóre stany umysłu mają zbawienny wpływ na prowadzenie pojazdów, podobnie jak niektóre są niebezpieczne, lecz wszyscy im podlegamy.

Poniżej przedstawiamy najpowszechniej występujące czynniki mające wpływ na stan umysłu kierowcy.

Reklama

Koncentracja

Choć może się to wydawać dziwne, oderwanie spanikowanego umysłu od nadmiernej troski o absolutną poprawność prowadzenia zwykle wpływa na poprawę uzyskiwanych efektów.

Niestety często trudno jest przekonać zdenerwowanych kierowców, że zmniejszenie koncentracji na pewnych aspektach prowadzenia nie pogorszy sytuacji. Najbardziej obawiają się, czy potrafią sobie właściwie poradzić ze wszystkimi rzeczami na raz, o których w ich mniemaniu muszą myśleć, aby prowadzić bezpiecznie.

Tym, co potrzebujesz osiągnąć, nie jest całkowite wyciszenie części umysłu odpowiedzialnych za prowadzenie, lecz wyciszenie wszystkowiedzącego, krytycznego, jazgoczącego głosu w głowie, który nie ufa części umysłu odpowiedzialnej za prowadzenie, blokuje logiczne myślenie i rodzące się pomysły, powodując popełnianie błędów. Gdy pozbędziesz się tego niepokoju, od razu zaczniesz lepiej prowadzić.

Odprężenie

Kierowcy eksperci są zawsze za kółkiem zrelaksowani. Dopasowują fotel kierowcy tak, aby pasował jak ulał, i siadają wygodnie, nie ograniczając lekkiego lecz pewnego chwytu kierownicy. Ich ruchy podczas kierowania są minimalne, płynne, niespieszne i celowe. Spokojna ufność, którą promieniują tacy kierowcy, jest dostrzegalna dla pasażerów.

Oto cechy charakterystyczne, dające się zaobserwować u odprężonego kierowcy. Naśladowanie ich za kółkiem samo w sobie nie sprawi, że zrelaksujesz się, gdyż odprężenie pochodzi z wnętrza i jest uzewnętrzniane, a nie na odwrót. Jednak świadomość tych zewnętrznych objawów doświadczenia bez wątpienia pomoże wywołać rzeczywiste odprężenie podczas prowadzenia.

Dowiedz się więcej na temat: Stany | niebezpieczeństwo | stres | zmęczenie | kierowcy

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje