Nieoznakowane kontra piraci

Policja chwali swoje pojazdy z wideorejestratorami. Według nich to jedno z najskuteczniejszych narzędzi w walce z piratami drogowymi.

"W tej chwili dysponujemy 278 pojazdami wyposażonymi w kamery. To nie tylko samochody, wśród nich jest też dziewięć motocykli" - powiedział rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.

Reklama

"Dzięki nim codziennie zatrzymujemy setki kierowców, którzy za nic sobie mają bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników dróg. Spotkanie z wideorejestratorem najczęściej kończy się kilkusetzłotowym mandatem i punktami karnymi" - podkreślił.

Jak dodał, w większości pojazdy te są nieoznakowane - 251 aut i siedem motocykli. Są też różnych marek - tak by nie wzbudzać podejrzeń piratów drogowych.

"Tego typu radiowozy wyglądają jak zwykłe samochody - wyróżniają je jednak niewielkie kamery ukryte pod ich szybami z przodu oraz z tyłu i silniki o dużej mocy pozwalające rozwinąć prędkości nawet do 250 km/h" - powiedział Sokołowski.

Zaznaczył, że dodatkowe wymagania wobec takich aut określane są na początku procedury przetargowej w tzw. specyfikacji (zawierającej m.in. informacje o cechach, jakie ma mieć samochód czy motocykl).

"Nieoznakowane vectry C, którymi jeżdżą policjanci z komendy stołecznej, mają więc pojemność silnika 2,8 litra. Setkę osiągają nawet w siedem sekund. Te sama auta pełnią też służbę w województwach zachodniopomorskim, świętokrzyskim, podlaskim, małopolskim, lubelskim, kujawsko-pomorskim i dolnośląskim.

Z kolei w województwach mazowieckim, łódzkim i lubuskim policjanci do tego typu celów wykorzystują m.in. fordy mondeo osiągające prędkość do 230 km/h i rozpędzające się w niecałe dziewięć sekund" - dodał rzecznik.

Jak przypomniał, niedawno policjanci z Warmii i Mazur dostali oznakowane lancie delta, które również wyposażone są w wideorejestratory. Mają one też na pokładzie komputer z drukarką, a dodatkowo z tyłu przy szybie zamontowana jest specjalna świetlna tablica, która wyświetla komunikaty "Policja, jedź za mną".

"Już niebawem funkcjonariusze dostaną kolejne tego typu auta, tym razem będą to oznakowane alfa romeo" - dodał rzecznik.

-Nieoznakowane radiowozy w Polsce. Dołącz do dyskusji.

Zostań fanem naszego profilu na Facebooku. Tam można wygrać wiele motoryzacyjnych gadżetów oraz już niebawem... samochód na weekend z pełnym bakiem! Wystarczy kliknąć w "lubię to" w poniższej ramce.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: oznakowania | policja | radiowozy | kamery | pojazdy | piraci

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje