Najlepszy wynik w karierze Michała Kościuszki

Fin Mikko Hirvonen (Ford Fiesta RS) wygrał Rajd Australii, dziesiątą eliminację samochodowych mistrzostw świata. Michał Kościuszko (Mitsubishi Lancer) zajął siódme miejsce i zdobył sześć punktów do klasyfikacji generalnej cyklu.

Hirvonen o niespełna 15 s wyprzedził prowadzącego po drugim etapie rodaka Jariego-Mattiego Latvalę (Ford Fiesta RS). Na trzeciej pozycji uplasował się Norweg Petter Solberg (Citroen DS3).

Kościuszko, jadący z pilotem Maciejem Szczepaniakiem, był siódmy w końcowej klasyfikacji zawodów i drugi w kategorii PWRC (samochody produkcyjne), za Nowozelandczykiem Haydenem Paddonem (Subaru Impreza), który już zapewnił sobie tytuł mistrza świata w tej kategorii.

Siódme miejsce Kościuszki jest drugim wynikiem Polaka w mistrzostwach świata. Nadal najlepszy rezultat, to szósta lokata Krzysztofa Hołowczyca w Rajdzie Polski w 2009 roku, gdy ten - jak dotąd jedyny raz w historii - był rundą MŚ. W sumie w historii rajdowych mistrzostw świata dotychczas trzech Polaków zdobywało punkty.

Oprócz Hołowczyca i Kościuszki, Maciej Stawowiak w 1980 roku jadąc Polonezem 2000 zajął 10., ostatnie punktowane miejsce w Rajdzie Portugalii i wpisał na swoje konto 1 pkt.

"Jestem oczywiście bardzo szczęśliwy, drugie miejsce jest bardzo dobre, podobnie jak siódme w generalce. To mój najlepszy wynik w karierze, mam nadzieję, że nie ostatni. Rajd był naprawdę fajny, miał dobrą organizację i ciekawe odcinki specjalne. Najważniejsze, że zdobyliśmy 15 pkt w PWRC i awansowaliśmy na czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej. To świetny wynik i dobry prognostyk na dwa kolejne starty w mistrzostwach świata" - powiedział na mecie Kościuszko.

Mikko Hirvonen odniósł 14 zwycięstwo w mistrzostwach, trzeci raz z rzędu triumfując w Australii. Fin wygrał jednak tylko pięć odcinków specjalnych, najwięcej - dziewięć padło łupem jego rodaka Latvali. Pięć razy najszybszy był Francuz Sebastien Ogier, jedno zwycięstwo OS-we więcej miał siedmiokrotny mistrz świata Francuz Sebastien Leob (obaj Citroen DS3 WRC). Raz na listę zwycięzców wpisał się Norweg Petter Solberg (Citroen DS3).

W punktacji łącznej tegorocznego cyklu, z dorobkiem 196 punktów, prowadzi siedmiokrotny mistrz świata Francuz Sebastien Loeb (Citroen DS3 WRC); w Australii był dopiero dziesiąty. Za nim są Hirvonen - 181 i inny francuski kierowca Sebastien Ogier (Citroen DS3 WRC) - 167. Kościuszko zajmuje 17. miejsce, ex aequo ze Szwedem Perem-Gunnarem Anderssonem (Ford Fiesta RS) - po 6 pkt.