Kubica. Znakomite 9. miejsce w generalce

Francuz Sebastien Ogier (Volkswagen Polo-R) wygrał w sobotę w Jyvaskyla samochodowy Rajd Finlandii, ósmą rundę mistrzostw świata.

Na dziewiątym miejscu generalnie, a na drugim w kategorii WRC-2, ukończył zawody Robert Kubica (Citroen DS3 RRC).

Lider klasyfikacji MŚ odniósł piąte w sezonie zwycięstwo, wyprzedzając Belga Thierry'ego Neuville'a (Ford Fiesta RS) o 36,9 s i Norwega Madsa Ostberga (Ford Fiesta RS) o 56,6. Ogier objął prowadzenie w rajdzie w piątek po południu i nie oddał go do końca, wygrywając między innymi w sobotę dwa przejazdy legendarnego w rajdowym światku odcinka specjalnego Ouninpohja. Francuski kierowca był najszybszy na kończącym imprezę tzw. power stage, zdobywając dzięki temu dodatkowe punkty do klasyfikacji MŚ.

Robert Kubica utrzymał w sobotę pozycję wicelidera w WRC-2, a w klasyfikacji generalnej awansował na dziewiąte miejsce. Polak nie zdołał zmniejszyć różnicy do znakomicie jadącego Fina Jariego Ketomaa (Ford Fiesta R5), który zdecydowanie zwyciężył w tej kategorii i zajął znakomite, siódme miejsce w całym rajdzie.

Ketomaa to dwukrotny mistrz swego kraju w klasie N i dziesięciokrotny uczestnik Rajdu Finlandii. Rzadziej startował dotychczas zagranicą, choć w tym roku wygrał na Łotwie pierwszą rundę mistrzostw Europy.

W czerwcu Kubica wraz z Baranem wygrał rywalizację w WRC-2 w Rajdzie Akropolu (w klasyfikacji generalnej 11. lokata) i Rajdzie Sardynii (dziewiąta pozycja). W tej klasie, po siedmiu rundach MŚ, były kierowca Formuły 1 zajmuje czwarte miejsce. W Finlandii nie wystąpił lider - Abdulaziz Al-Kuwari ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.