Grönholm na urodziny - fotoreportaż

Fin Marcus Grönholm (Ford Focus RS) wygrał Rajd Szwecji, drugą tegoroczną eliminację mistrzostw świata. Grönholm triumfował także w pierwszej eliminacji - styczniowym Rajdzie Monte Carlo i jest liderem klasyfikacji generalnej mistrzostw świata.

Drugie miejsce zajął obrońca tytułu mistrzowskiego, Francuz Sebastien Loeb (Citroen Xsara WRC), trzeci był Szwed Daniel Carlsson (Mitsubishi Lancer). Grönholm był liderem od pierwszego odcinka specjalnego. Warto podkreślić, że dzisiaj Marcus obchodzi swoje 38 urodziny. Sprawił sobie więc fajny prezent.

Zobacz zdjęcia naszego wysłannika. To TUTAJ.

Największym pechowcem rajdu był Norweg Petter Solberg (Subaru Impreza WRC), który pierwszego dnia rywalizacji uszkodził układ przeniesienia napędu, stracił do rywali kilka minut i nie zdołał ich odrobić do mety. Norweg miał cały czas problemy techniczne, rajd ukończył na 20. pozycji tracąc do zwycięzcy 20.20,3.

Groenholm w niedzielę na mecie Karlstadt świętował 38 urodziny. „To był najpiękniejszy prezent, jaki sam mogłem sobie sprawić” - stwierdził zwycięzca, który wygrał Rajd Szwecji po raz czwarty w karierze.

Marcus Groenholm, dwukrotny mistrz świata w tym roku jest kierowcą teamu Ford. Przez sześć ubiegłych lat był zawodnikiem zespołu Peugeota, który po sezonie 2005 wraz z Citroenem wycofał się z rajdowych mistrzostw świata. Citroen planuje powrót na rajdowe trasy w 2007 roku z modelem C4 WRC, Peugeot na razie nie przewiduje ponownych startów.

Najlepiej z Polaków wypadł Stefan Karnabal (Mitsubishi Lancer), który w klasyfikacji końcowej uplasował się na 33. pozycji. Tuż za nim był Michał Sołowow (Mitsubishi Lancer), który wypadł na ostatnich odcinkach specjalnych z czołowej „20” z powodu problemów technicznych z samochodem (wyciek oleju).

Michał Kościuszko i Jarek Baran swój debiut na trasach Rajdowych Mistrzostw Świata zakończyli na 8 miejscu w klasyfikacji Junior WRC. Na mecie Michał Kościuszko powiedział Cieszę się, że przetrwaliśmy ten start i jesteśmy na mecie na punktowanej pozycji w klasyfikacji Junior WRC. Jest to mój pierwszy rajd po śniegu i pierwszy, który trwał pełne trzy dni. Jeszcze bardzo wiele przede mną, ale każdy przejechany w tych warunkach kilometr jest cenną nauką, która będzie procentowała. Bardzo się cieszę, że nasz pierwszy start w Mistrzostwach Świata ukończyłem bez korzystania z SupeRally.

To był mój czwarty start w Rajdzie Szwecji i czwarta meta, z czego bardzo się cieszę. Największym problemem była zerowa temperatura w samochodzie, przy której utrzymanie koncentracji jest sporym wyzwaniem. Staraliśmy się jechać tak, aby przede wszystkim dojechać do mety. Debiutując na trasach Mistrzostw Świata Michał wykazał się dużą dojrzałością i taktyką. – powiedział Jarek Baran.

TUTAJ zdjęcia naszego reportera, który jest w Szwecji na rajdzie.