FIA GT: Polak na podium!

Podczas pierwszej eliminacji Mistrzostw Świata FIAGT, niemiecki zespół Proton Competition wystawiający Porsche 911 GT3 RS klasy N-GT, zajął znakomite trzecie miejsce w wyścigu na włoskim torze Monza.

Dwóch niemieckich kierowców tego zespołu Christiana Ried'a i Gerolda Ried'a uzupełniał Polak - Maciej Marcinkiewicz. Dla zawodnika Hołowczyc Management jest to już drugi sezon współpracy z tym zespołem.

Wyścigowy weekend na Monzie dla Protona rozpoczął się od niemal identycznych kłopotów jak pod koniec ubiegłego sezonu, czyli od "wybuchu" silnika, który niestety znacznie ograniczył możliwości jazdy na treningach, a przez to uzyskane podczas kwalifikacji wyniki nie były zadowalające. Jednak pomimo problemów, znakomita strategia niemieckiego zespołu na 500-kilometrowym wyścigu, pozwoliła na uplasowanie się na mecie na najniższym stopniu podium.

Maciej Marcinkiewicz: - Według mnie ten znakomity wynik jest głównie zasługą moich partnerów Christiana i Gerolda, a także mechaników i inżynierów zespołu. Podczas całego weekendu nie miałem możliwości przejechania wystarczającej ilości kilometrów, ale taka była strategia zespołu i oczywiście uważam, że była jak najbardziej słuszna. Już podczas pierwszych testów okazało się, że osiągi naszego ubiegłorocznego samochodu w wersji RS, pomimo modyfikacji, znacznie odbiegają od tych uzyskiwanych przez naszych konkurentów w najnowszych wersjach Porsche 911 GT3 RSR. W tej chwili zespół rozważa możliwość zmiany samochodu, ale na to potrzeba trochę czasu, gdyż jest to bardzo ważna decyzja.

Ogólnie bardzo udana impreza, na którą pojechałem wspólnie z Maciejem Stańco. Maciek wystartował tam w Pucharze Alfa Romeo razem z Andreą Mancin, gdzie zwyciężyli w klasyfikacji zespołów z dwoma kierowcami. W tej chwili został mi jeden dzień na przepakowanie walizek i jadę już na kolejny wyścig na tor Nurburgring do Niemiec.