Dakar: klasyfikacja po 4. etapie

Na 142. kilometrze czwartego etapu Rajdu Dakar z El Rachidii do Warzazatu w Maroku zginął 29-letni motocyklista Emer Symons. Pochodzący z RPA zawodnik debiutował w tej imprezie.

Etap w rywalizacji motocyklistów wygrał Hiszpan Marc Coma (KTM).

Czwarty etap 29. Rajdu Dakar prowadził z Ar Raszidiji do Warzazat i liczył 679 kilometrów, w tym 405 km odcinka specjalnego. Coma uzyskał czas 4:27.54 i wyprzedził o ponad 12 minut drugiego na mecie, rodaka Isidre Esteve Pujola. Jacek Czachor zajął 16. miejsce, tracąc do zwycięzcy 49.09.

Marek Dąbrowski został sklasyfikowany na 29. pozycji ze stratą 1:21.54 do Comy. Trzeci polski motocyklista Jarosław Cisak (KTM) zajął 183. lokatę, tracąc do zwycięzcy 5:01.19.

"Organizator rajdu wprowadza systematycznie kolejne zmiany mające na celu poprawę bezpieczeństwa, ale tragedii nadal nie daje się uniknąć. Odcinki specjalne w Maroku są niebezpieczne. Twarda zazwyczaj nawierzchnia zachęca do bardzo szybkiej jazdy. W kurzu łatwo o błąd, łatwo wpaść w wielką dziurę, po spotkaniu z którą nie ma się wielkich szans na wyjście bez szwanku z opresji. Ryzyko mamy wkalkulowane w start w Dakarze" - powiedział Czachor.

Krzysztof Hołowczyc jadący Nissanem Navarą zajął na wtorkowym etapie 46. miejsce i w klasyfikacji generalnej awansował na 36 pozycję. Polak startował do etapu jako dziewięćdziesiąty zawodnik, na trasie udało mu się wyprzedzić ponad czterdziestu rywali.

"Trudno było policzyć ile samochodów wyprzedziliśmy. Na szczęście jechały w grupach i za jednym zamachem wyprzedzaliśmy po kilka aut. Nazywaliśmy te grupy pociągami, a do siebie mówiliśmy, że jest kolejny pociąg do zrobienia. Za szybko jednak chcieliśmy powrócić do czołówki rajdu. Przed wydmami nie zmniejszyliśmy ciśnienia w oponach, ale pomimo tego przejechaliśmy je bez problemów. Niestety, w końcówce wpadliśmy na kępy słynnej wielbłądziej trawy i tam zagrzebaliśmy auto. Odkopywanie zajęło nam bardzo dużo czasu" - opowiadał na mecie Hołowczyc.

Ze względów bezpieczeństwa oraz doceniając klasę Hołowczyca organizatorzy postanowili skorzystać ze swoich praw dotyczących ustalania kolejności na starcie i w środę Polak wyruszy na trasę etapu jako 26., a nie 46.

Spore problemy miał zwycięzca rajdu w poprzednich latach Francuz Stephane Peterhansel. W jego Mitsubishi Pajero awarii uległo sprzęgło, zawodnik w drugiej części przejazdu musiał znacznie zwolnić, aby dojechać do mety. W efekcie zajął 10. miejsce tracąc do zwycięzcy Jean-Louis Schlessera ponad 25 minut.

W klasyfikacji generalnej Alphand jest szósty ze stratą 16.10 do lidera Hiszpana Carlosa Sainza (Volkswagen). W rywalizacji kierowców ciężarówek triumfował Rosjanin Władimir Czagin (Kamaz), który jest również liderem w klasyfikacji generalnej. Grzegorz Baran i Rafał Marton (Mercedes Unimog) uplasowali się na 43. pozycji i w klasyfikacji generalnej są na 36. miejscu (ze stratą 6:40.57 do liderów).

TUTAJ znajdziesz raport specjalny poświęcony rajdowi.