Citroeny szybsze od fordów

Francuz Sebastien Ogier wygrał Rajd Portugalii, trzecią eliminację mistrzostw świata. Wyprzedził kolegę z zespołu Citroena, swojego rodaka i siedmiokrotnego mistrza świata Sebastiena Loeba.

Jest to trzecie zwycięstwo w karierze młodego Francuza. W ubiegłym roku również triumfował w Portugalii oraz w Japonii.

W niedzielę Ogier pojechał ostrożnie, nie chcąc popełnić błędu z Meksyku, gdzie zwycięstwo, które miał praktycznie w kieszeni, wymknęło mu się wskutek niepotrzebnej brawury i awarii samochodu (urwał koło). Uważna jazda opłaciła się. Loeb odrobił tylko sześć z 37 sekund straty i musiał zadowolić się drugim miejscem.

Na trzeciej pozycji rajd ukończył Fin Jari-Matti Latvala, z ogromną stratą do obu zawodników Citroena. Kierowca Forda od dziewiątego odcinka specjalnego zmagał się z problemami technicznymi.

Michał Kościuszko, startujący z pilotem Maciejem Szczepaniakiem (Mitsubishi Evo X), rajd rozpoczął pechowo - od awarii skrzyni biegów. Nie przejechał czterech odcinków specjalnych, za co otrzymał 20 minut kary. W sobotę i niedzielę stopniowo jednak odrabiał straty i ostatecznie zakończył rajd na siódmej pozycji w klasyfikacji PWRC (Production Car World Rally Championship), zdobywając pierwsze w tym roku punkty mistrzostw świata.

W tej klasyfikacji zwyciężył Nowozelandczyk Hayden Paddon, który wyprzedził Kościuszkę 19.28,6 s. Gdyby nie kara, Polak mógłby być bardzo wysoko...