Błażusiak w "15" w GP Francji

20-letni Tadeusz Błażusiak z Krakowa (team Kegel-Błażusiak, Automobilklub Krakowski, motocykl Gas Gas) zajął 12. (sobota) i 14. (niedziela) miejsca w 9. i 10. eliminacji mistrzostw świata w trialu motocyklowym we Francji w Valdeblore.

Zawody rozegrano w niewielkiej alpejskiej miejscowości Valdeblore, trzydzieści kilometrów od Nicei. Większość odcinków była usytuowana w górskim potoku, zawodnicy rywalizowali przejeżdżając przez wielkie i mokre kamienie.

W sobotę Tadeusz Błażusiak miał 94 pkt karne (55 pkt w pierwszej pętli i 39 pkt w drugiej). Zawody wygrał kolega Polaka z zespołu Gas Gas Hiszpan Adam Raga (36 pkt) przed mistrzem świata Brytyjczykiem Dougiem Lampkinem (44 pkt) i Japończykiem Takahisą Fujinamim (48 pkt).

W niedzielę Tadeusz Błażusiak miał 70 pkt (38+32), a od 10. miejsca dzieliły go tylko 3 pkt. Wygrał Fujinami (13 pkt), przed Lampkinem (13 pkt) i Ragą (26 pkt).

Tadeusz Błażusiak - wicemistrz świata juniorów i wicemistrz Europy seniorów, a także aktualny lider mistrzostw Europy seniorów - utrzymał wysokie 10. miejsce w klasyfikacji generalnej mistrzostw świata.

Tadeusz Błażusiak po starcie w Valdeblore: - Zawody były niezwykle trudne. Kamienie były tak śliskie, iż mój brat Wojciech - który pomaga mi w przejeździe trasy jako tzw. minder - nie mógł się utrzymać na nogach i wpadł do wody. Poza tym padał deszcz, co utrudniało jazdę. Jestem zadowolony, gdyż to dla mnie pierwszy rok pełnych startów w mistrzostwach świata seniorów i utrzymuję się na 10. miejscu w klasyfikacji generalnej.

Następna - tylko jedna - eliminacja mistrzostw świata odbędzie się 27 czerwca w Sant Julia de Loria w Andorze.