Autostrady: ile, gdzie i jak zapłacimy za przejazd

Autostrada A1

Reklama

Wielu kibiców, zmierzających z południa Polski na stadion PGE Arena w Gdańsku, zechce zapewne skorzystać z autostrady A1. Przejazd motocyklem lub samochodem osobowym jej płatnym, liczącym 152 km długości odcinkiem, kosztuje 29,90 zł. Kierowca, wjeżdżający na ten szlak przez położony w pobliżu Torunia węzeł w Nowej Wsi, otrzyma bilet. Należność uiści na węźle w Rusocinie, na wysokości Pruszcza Gdańskiego. W obu tych miejscach funkcjonują punkty poboru opłat (PPO).

Płacić można gotówką (złote, euro, dolary USA; w przypadku płatności w walutach obcych akceptowane są banknoty o maksymalnym nominale 100 EUR lub 100 USD, reszta zawsze wydawana jest w złotych, po obowiązującym aktualnie kursie) lub kartami kredytowymi i debetowymi, w systemach: VISA, VISA Electron, MasterCard, MasterCard Electronic, Maestro, Diners Club International, JCB, V Pay.

Nie są honorowane karty flotowe.

Numer alarmowy: (+48) 58 530 66 66.

Numer infolinii do operatora płatnego odcinka autostrady A1: (+ 48) 58 530 66 89.

Autostrada A2

Łączy Warszawę z Poznaniem (o ile przed Euro 2012 uda się sprawić, że będzie na całej długości przejezdna) i dalej, z zachodnią granicą Polski. To tędy będą podróżować zmotoryzowani kibice, przemieszczający się między stadionami w obu wymienionych miastach.

Płatny odcinek koncesyjny (operator: Autostrada Wielkopolska SA) Świecko - Poznań - Konin liczy 255 km długości. Płatny odcinek Konin - Stryków, publiczny, zarządzany przez Generalną Dyrekcję Dróg Publicznych i Autostrad - 103,5 km.

Przejazd samochodem osobowym lub motocyklem ze Świecka do Poznania kosztuje 31 zł. Ze Świecka do Warszawy samochodem osobowym: ok. 69 zł (59 zł + ok. 10 zł); motocyklem: ok. 64 zł (59 zł + ok. 5 zł). Z Poznania do Warszawy (lub odwrotnie) samochodem osobowym: ok. 38 zł (28 zł + ok. 10 zł); motocyklem: ok. 33 zł (28 zł + ok. 5 zł)

W punktach poboru opłat płacić można gotówką (złote, euro, dolary USA; reszta wydawana jest zawsze w złotych, po obowiązującym aktualnie kursie) lub kartami bankowymi w systemach VISA i MasterCard. Akceptowane są również karty paliwowe: ROUTEX, DKV, UTA, ARIS, FLOTA, SHELL, RESSA oraz tzw. produkty post-paidowe, z odroczonym terminem zapłaty.

Kierowca przy wjeździe na autostradę otrzymuje bilet, a należność uiszcza przy wyjeździe.

Na odcinku A2 Konin - Stryków oprócz klasycznych form płatności istnieje jeszcze inna możliwość - zakupu za 135 zł urządzenia viaAuto, działającego w systemie viaToll. Umieszcza się je u góry przedniej szyby (jest nieco większe od pudełka zapałek). Jego obecność umożliwia automatyczną rejestrację wjazdu przez bramkę na autostradę, a potem naliczenie opłaty przy zjeździe. Kupując viaAuto kierowca może zdecydować, czy chce się zarejestrować w viaToll, czy nie. Jeśli nie, będzie płacił w systemie pre-paid (przedpłatowym). Jeśli tak, uzyska możliwość zdalnej obsługi konta. Dostarczenie kompletu dokumentów i wniesienie dodatkowej gwarancji pieniężnej (min. 195 zł za jeden pojazd) pozwoli korzystać z odroczonej płatności.

Korzyścią z używania viaAuto jest zwolnienie z konieczności oczekiwania w kolejce przed bramkami autostradowymi. A podczas Euro 2012 mogą być one długie...

Numer alarmowy do operatora autostradyA2 (Świecko - Konin): (+ 48) 61 83 83 112.

Numer infolinii: (+48) 504 422 022 (czynny 7 dni w tygodniu w godz. 8.00-20.00).

Autostrada A4

Od zachodniej granicy kraju do stadionu we Wrocławiu dojedziemy za darmo, oczywiście nie licząc wydatków na paliwo. Jeżeli ktoś zechce odwiedzić rezydujące w Krakowie reprezentacje Anglii, Holandii i Włoch (w Wieliczce) lub wybrać się na Ukrainę, musi uwzględnić dodatkowe koszty. Za przejazd samochodem osobowym zarządzaną przez GDDKiA autostradą A4 między Wrocławiem a Gliwicami (ok. 164 km, PPO w Żernicach i Karwianach) trzeba zapłacić 16,20 zł. W przypadku podróży motocyklem - 8,10 zł.

Przy wjeździe na autostradę kierowca otrzyma bilet, a przy zjeździe odda go pracownikowi, który naliczy stosowną kwotę. Płacić można gotówką lub kartami płatniczymi (bez wstukiwania numeru PIN, również zbliżeniowo), paliwowymi, a także za pomocą urządzenia viaAuto.

Pokonanie odcinka A4 między Katowicami a Krakowem, pozostającego w gestii spółki Stalexport Autostrada Małopolska SA, kosztuje 18 zł. Opłata ta jest dzielona na połowy, co oznacza, że zarówno na PPO w Mysłowicach, jak i w Balicach trzeba sięgnąć do kieszeni po 9 zł. Kto jedzie motocyklem, zapłaci o połowę mniej - dwa razy po 4,50 zł.

Płatność gotówką (złote, euro, dolary USA, przy czym w przypadku walut obcych przyjmowane są wyłącznie banknoty, a reszta wydawana zawsze w złotych, po aktualnym kursie) lub za pomocą kart bankowych: VISA, Mastercard, Maestro.

Niestety, odcinek A4 Katowice-Kraków nie jest objęty systemem viaToll, więc urządzenia viaAuto są tu nieprzydatne.

Jazda autostradą A4 w kierunku granicy z Ukrainą jest na razie bezpłatna.

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje