73. zwycięstwo w karierze

Ośmiokrotny mistrz świata Sebastien Loeb (Citroen DS3 WRC) wygrał Rajd Finlandii, ósmą rundę mistrzostw świata i umocnił się na pozycji lidera klasyfikacji generalnej.

Francuz odniósł 73. zwycięstwo w karierze w rajdzie zaliczanym do MŚ. Drugie miejsce zajął partner Loeba z zespołu Fin Mikko Hirvonen (DS3 WRC) ze stratą 6,1 s, a trzecie jego rodak Jari-Matti Latvala (Ford Fiesta RS) - strata 35,0 s.

Loeb w Finlandii triumfował po raz trzeci, poprzednio wygrywał w 2008 i 2011 roku. Francuz wygrał dziewięć z osiemnastu odcinków specjalnych, na siedmiu najszybszy był Hirvonen, na dwóch Norweg Petter Solberg (Ford Fiesta RS), który zajął w rajdzie czwarte miejsce, na jednym Latvala.

Maciej Oleksowicz (Ford Fiesta S2000) był czwarty w klasyfikacji SWRC i dzięki temu awansował na trzecią lokatę w FIA Super 2000 World Rally Championship.

Maciej Oleksowicz: -" Wróciliśmy na trzecie miejsce w punktacji cyklu SWRC. Myślę, że to spory sukces całego zespołu. Ja, jako kierowca nie jestem wybitnie zadowolony z tego rajdu. Nasze tempo nie było takie, jakiego bym oczekiwał. Fajnie, że jesteśmy na mecie, a samochód jest cały. Bardzo dziękuje naszym mechanikom za dobrą robotę i świetne przygotowanie auta. Rajd był fantastyczny: oesy zapierają dech w piersiach, niesłychane tłumy kibiców motywują do szybkiej jazdy, wielkie hopy i długie zakręty dają mnóstwo frajdy. Po Nowej Zelandii to chyba mój drugi ulubiony rajd w Mistrzostwach Świata. Widzieliśmy mnóstwo polskich flag na oesach, więc pozdrawiamy serdecznie polskich kibiców, którzy trzymali za nas kciuki. Naprawdę miło Was widzieć z flagami tak daleko od domu."

W klasyfikacji generalnej Polak został sklasyfikowany na 23. pozycji ze stratą 22.23,2 do zwycięzcy. Loeb umocnił się na pozycji lidera mistrzostw świata. Prowadzi w klasyfikacji generalnej z dorobkiem 171 pkt. Drugi jest Hirvonen - 128 pkt a trzeci Solberg - 104 pkt.