Prawo jazdy na czołg to 4 miesiące szkolenia i 135 godzin jazdy

By zostać kierowcą samochodu osobowego, trzeba ukończyć kurs, który obejmuje 30 godzin jazdy. W przypadku czołgu jest podobnie. Tyle że szkolenie trwa 4 miesiące, a same jazdy pochłoną co najmniej 135 godzin. Jak zrobić prawo jazdy na czołg?

  • Czy cywil może zostać kierowcą czołgu?
  • Jakich dokumentów potrzebujemy, by móc legalnie poruszać się czołgiem po drodze?
  • Czy istnieje coś takiego jak czołgowe prawo jazdy?

Jeśli chodzi o "standardowe" pojazdy pokroju aut osobowych, samochodów ciężarowych czy autobusów (wojsko ma ich całkiem pokaźną flotę) - sprawa jest jasna. Chcąc uczestniczyć w normalnym ruchu drogowym, ich kierowcy posiadać muszą wszelkie wymagane przepisami uprawnienia. W przypadku Honkera wystarczy prawo jazdy kategorii B, ale już kierowca wojskowego autobusu czy cysterny, oprócz stosownego prawa jazdy, legitymować się musi ważnym kursem na przewóz osób czy - w przypadku cysterny - ADR.

Reklama

Prawo jazdy na czołg. Kto i jak może je zdobyć?

Inaczej sprawa ma się w przypadku wozów bojowych, jak chociażby czołgi. Jakie uprawnienia trzeba posiadać, by móc prowadzić taki pojazd po drodze publicznej?

Nie ma się co oszukiwać - by móc prowadzić czołg, przede wszystkim, trzeba być żołnierzem. Droga do fotela kierowcy wozu wiedzie przez Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Dokumentem, który pozwala nam legalnie poruszać się tego typu pojazdem po drogach publicznych, jest świadectwo ukończenia kursu z zasad eksploatacji i kierowania pojazdem specjalnym i pojazdem przeznaczonym do celów specjalnych. 

Szczegółowe wymagania w tym zakresie oraz wzór dokumentów określa rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 6 września 2012 r. "w sprawie uprawnień osób kierujących pojazdami specjalnymi i pojazdami przeznaczonymi do celów specjalnych".

Czytamy w nim np., że osoba może kierować pojazdem specjalnym lub pojazdem przeznaczonym do celów specjalnych na podwoziu kołowym oraz zespołem pojazdów specjalnych składającym się z pojazdu na podwoziu kołowym i przyczepy specjalnej, jeżeli:

  1. posiada uprawnienia do kierowania pojazdem specjalnym i pojazdem przeznaczonym do celów specjalnych odpowiedniej kategorii w zakresie prawa jazdy lub pozwolenia wojskowego;
  2. ukończyła z wynikiem pozytywnym kurs z zasad eksploatacji i kierowania pojazdem specjalnym i pojazdem przeznaczonym do celów specjalnych, zwany dalej "kursem", w jednostce wojskowej uprawnionej do prowadzenia szkolenia w odniesieniu do kołowych transporterów opancerzonych i samochodów opancerzonych o konstrukcji samonośnej .

Jak wygląda kurs przygotowujący do prowadzenia czołgu?

W przypadku pojazdów specjalnych przeznaczonych do celów specjalnych na podwoziu gąsienicowym oraz zespołu pojazdów specjalnych składającym się z pojazdu na podwoziu gąsienicowym i przyczepy specjalnej lub używanej do celów specjalnych - oprócz wspomnianego kursu - trzeba też posiadać uprawnienia do kierowania pojazdami w zakresie prawa jazdy lub pozwolenia wojskowego jednej z następujących kategorii: B,C1,C,D1,D,T.

Zajęcia w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu Zajęcia obejmują m.in:

  • budowę czołgu,
  • podstawowe dane taktyczno-techniczne,
  • przepisy ruchu drogowego,
  • zasady bezpiecznej eksploatacji pojazdu,
  • podstawowe czynności kontrolno-obsługowe;
  • jazdy (135 godzin).

Te ostatnie są jednak zdecydowanie bardziej wymagające niż znienawidzony przez kandydatów na kierowców plac manewrowy. Obejmują bowiem - uwaga - szkolenie podwodne (forsowanie przeszkód wodnych po dnie), wjazd na platformy kolejowe czy parkowanie w garażu.

Samo szkolenie kierowcy czołgu, po którym kandydat może przystąpić do egzaminu, zajmuje około czterech miesięcy.

***

Pomagajmy Ukrainie - ty też możesz pomóc

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: czołg
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy