Vettel wyprzedził jedenastu rywali

Brytyjczyk Lewis Hamilton (Mercedes GP) wygrał niedzielny wyścig o Grand Prix Hiszpanii na torze Catalunya w Barcelonie, piątą eliminację mistrzostw świata Formuły 1. To jego czwarty triumf w sezonie i 26. w karierze.

Drugie miejsce zajął partner Brytyjczyka z zespołu Niemiec Nico Rosberg, a trzecie Australijczyk Daniel Ricciardo z Red Bulla. To było jego pierwsze podium w karierze.

Kierowcy Mercedesa po raz czwarty w sezonie zajęli dwie czołowe lokaty na podium. Poprzednio ta sztuka udała się w 2002 roku ekipie Ferrari.

Na czwartej pozycji wyścig ukończył czterokrotny mistrz świata Niemiec Sebastian Vettel (Red Bull), który startował z piętnastego pola startowego. Vettel po doskonałej jeździe wyprzedził jedenastu rywali.

Liderem mistrzostw świata został Hamilton, na drugie miejsce spadł Rosberg.

W Hiszpanii kierowcy zespołu Mercedes GP po raz kolejny potwierdzili, że w tym roku mają zdecydowanie najlepszy technicznie bolid i konkurencja nie jest w stanie nawiązać z nimi równorzędnej walki. Trzeci na mecie Ricciardo, następca swojego rodaka Marka Webbera w ekipie Red Bulla, stracił do Hamiltona 49 s, a czwarty Vettel ponad 1.15.    O zwycięstwo walczyli wyłącznie Hamilton i Rosberg. Ten pierwszy, który dzień wcześniej wywalczył pole position, po starcie objął prowadzenie i stracił je w całym wyścigu tylko dwa razy na chwilę, gdy zjeżdżał do pit stopu na zmianę opon. W tym czasie liderem zostawał Niemiec.

W całym wyścigu najbardziej emocjonująca była końcówka, gdy jadący na znacznie bardziej zniszczonych oponach Hamilton tracił na każdym okrążeniu do Rosberga od 0,5 do 1 sekundy i na pięć okrążeń przed końcem dwaj zawodnicy Mercedesa jechali tuż obok siebie.

Rosberg, znany z bardzo agresywnego stylu jazdy, tym razem nie zaatakował partnera z teamu. Podjął kilka prób wyprzedzenia, ale widząc, że nie będą udane, zrezygnował. Być może dostał przez radio team orders, aby nie ryzykować i nie   doprowadzić do możliwej kolizji.

Bardzo dobrze zaprezentował się w Barcelonie Vettel. Niemiec z 15. pozycji startowej, awansował na 4. miejsce w zawodach, kilka razy uzyskiwał czasy okrążenia zbliżone do zawodników Mercedesa. Vettel w końcówce wyprzedził Fina Valtteriego Bottasa z Williamsa.

Nieźle wypadł także Hiszpan Fernando Alonso, który dość długo toczył bratobójczy pojedynek z partnerem z teamu Ferrari Finem Kimi Raikkonenem. W końcówce Hiszpan okazał się szybszy i pokonał rywala, który ostatecznie zajął siódme miejsce.    W Barcelonie nie doszło do żadnej, groźnej kolizji, choć kilka razy zdarzyło się, że zawodnicy bez wielkiego entuzjazmu reagowali na niebieską flagę, która nakazuje kierowcy dublowanemu przepuszczenie szybszego rywala.

W klasyfikacji generalnej Hamilton po czwartym zwycięstwie w końcu wyprzedził Rosberga, który ma w tym roku na koncie tylko jeden triumf - w pierwszym wyścigu GP w Australii.    Kolejna, szósta eliminacja mistrzostw świata F1 - Grand Prix Monako na ulicznym torze w Monte Carlo zostanie rozegrana 25 maja.