Vettel rzutem na taśmę wywalczył pole position

Sebastian Vettel z Red Bull Racing wywalczył pole position do wyścigu o Grand Prix Malezji, drugiej eliminacji mistrzostw świata Formuły 1.

Vettel, który broni mistrzowskiego tytułu, po raz 17. w karierze wystartuje do wyścigu z pierwszego pola. Drugie miejsce w kwalifikacjach zajął Lewis Hamilton z McLarena, a trzeci był Mark Webber (Red Bull Racing).

W pierwszej części sesji kwalifikacyjnej dobrze spisali się kierowcy Ferrari. Najlepszy czas "wykręcił" Felipe Massa, a trzeci wynik uzyskał Fernando Alonso. Czerwone bolidy ekipy z Maranello przedzielił Lewis Hamilton. Poniżej oczekiwań zaprezentowała się ekipa Red Bull Racing. Obrońca mistrzowskiego tytułu Sebastian Vettel był dopiero 10., a Mark Webber 15. Dalekie miejsca Niemca i Australijczyka wynikały głównie z tego, że w jechali na oponach wykonanych z twardej mieszanki.

Pierwsza część została przerwana na kilka minut. Z bolidu Sebastiana Buemiego odpadła część osłony silnika. Uszkodzone elementy leżały na torze, co zagrażało bezpieczeństwu zawodników. Po uprzątnięciu toru przez służby porządkowe kwalifikacje zostały wznowione.

Na Q2 bolidy Red Bull Racing wyjechały już na oponach z miękkiej mieszanki i od razu przełożyło się to na wyniki. Vettel i Webber pojechali dobrze, ale jeszcze lepiej od nich spisał się duet McLarena - Jenson Button i Lewis Hamilton. Pierwszy z wymienionych uzyskał najlepszy czas, a Hamilton zajął 2. miejsce. Vettel i Webber zostali sklasyfikowani na 3. i 4. pozycji. Do decydującej walki o pole position awansowali obaj kierowcy Lotus Renault - Witalij Pietrow i zastępujący Roberta Kubicę (przebywa wciąż we włoskim szpitalu po wypadku na trasie rajdu) Nick Heidfeld.

Większość zawodników podjęła duże ryzyko w ostatniej części sesji kwalifikacyjnej, decydując się na wyjazd w ostatnich minutach. Czasu było niewiele, co wystarczyło do wykonania jednego okrążenia pomiarowego. Znakomity czas uzyskał Hamilton i wydawało się, że to on wygra kwalifikacje. Vettel jednak pokazał klasę i rzutem na taśmę wyprzedził Brytyjczyka.

Duże rozczarowanie w Ferrari. Alonso zajął dopiero 5. miejsce, a Massa uplasował się dwa "oczka" niżej. Hiszpan po kwalifikacjach wyglądał na załamanego. Dwukrotny mistrz świata z niedowierzaniem oglądał monitor z wynikami kwalifikacji.

Powody do zadowolenia może mieć Heidfeld, który ruszy do wyścigu z szóstego pola. Pietrow zakończył kwalifikacje na 8. miejscu.

Kolejne rozczarowanie, podobnie jak przed dwoma tygodniami w Melbourne, przeżył Niemiec Michael Schumacher. Siedmiokrotny mistrz świata był 11. w Q2, a z pierwszej dziesiątki wypchnął go w ostatniej chwili kolego z ekipy Mercedes GP i rodak Nico Rosberg.

Do niedzielnego wyścigu zakwalifikowało się wszystkich 24 kierowców, bowiem bolidy Hispania RT-Cosworth zmieściły się tym razem w limicie 107 procent czasu najlepszego rezultatu uzyskanego w Q1.