Sensacja na Monzie!

Niemiec Sebastian Vettel (Toro Rosso) został sensacyjnym zwycięzcą wyścigu Formuły 1 o Grand Prix Włoch na torze Monza. Robert Kubica (BMW-Sauber) minął linię mety jako trzeci. ZOBACZ ZAPIS RELACJI NA ŻYWO!

ZOBACZ ZAPIS RELACJI NA ŻYWO!

Na drugiej pozycji uplasował się Heikki Kovalainen z zespołu McLaren-Mercedes.

Niedzielny wyścig na Monzy bardzo dobrze taktycznie rozegrali mechanicy zespołu BMW-Sauber. Robert Kubica, podobnie jak jego partner z ekipy Niemiec Nick Heidfeld i Hiszpan Fernando Alonso (Renault), tylko raz tankował bolid i zmieniał opony. Pozostali kierowcy minimum dwa razy zjeżdżali do boksów.

Wyścig rozegrano w trudnych warunkach atmosferycznych, przy non stop padającej mżawce. Kubica tuż po starcie wyprzedził Heidfelda, później kierowcę Toyoty Niemca Timo Glocka. W wyścigu od początku prowadził Vettel, który pozycję lidera stracił tylko podczas swojego pierwszego tankowania.

Vettel od początku wyścigu był w najlepszej sytuacji z całej stawki kierowców, jechał jako pierwszy i nie przeszkadzały mu strugi wody wyrzucane przez opony samochodów rywali.

Od początku doskonale jechał Lewis Hamilton (McLaren-Mercedes). Anglik startujący z 15. pozycji szybko wyprzedził trzech słabszych rywali, później Raikkonena i awansował na 11. miejsce. Po kilku

kolejnych okrążeniach minął jadącego na ósmej pozycji Kubicę.

Lider wyścigu Vettel na 19. okrążeniu toru po raz pierwszy zjechał do boksu na tankowanie i wymianę opon. Liderem został Fin Heikki Kovalainen (McLaren-Mercedes). Niemiec wrócił na tor na

czwartym miejscu.

Robert Kubica miał problemy z opanowaniem na śliskiej nawierzchni bolidu, ściął zakręt i spadł na 10. miejsce wyprzedzony przez Timo Glocka.

Po 23. okrążeniu toru trzej prowadzący kierowcy - Kovalainen (McLaren), Australijczyk Mark Webber (Red Bull) i Brazylijczyk Felipe Massa (Ferrari) zjechali do pit lane i na pozycję lidera powrócił Vettel. Drugi był Nico Rosberg (Williams), trzeci Włoch Jarno Trulli (Toyota).

W połowie wyścigu Kubica, który jeszcze nie zjeżdżał do serwisu, awansował na 6. miejsce. Po 30 okrążeniach Polak już był trzeci, choć czekał go jeszcze zjazd do pit lane i zmiana deszczowych opon na przejściowe oraz tankowanie.

Na tankowanie Kubica zjechał dopiero na 19 okrążeń przed końcem wyścigu. Na tor wrócił na 8. pozycji, ale szybko awansował, gdyż rywale musieli także zjechać do boksów na drugie tankowanie i zmianę ogumienia. Wysychający tor spowodował, że dalsza jazda na "deszczówkach" była niemożliwa.

Na 17 okrążeń przed metą polski kierowca BMW-Sauber awansował na trzecie miejsce. Do jadącego na drugiej pozycji Kovalainena tracił około 11 s, miał natomiast prawie 4 s przewagi nad czwartym Fernando Alonso.

W końcówce wyścigu sytuacja w czołówce nie uległa już zmianie, wygrał Sebastain Vettel przed Heikki Kovalainenem i Robertem Kubicą.

"To najszczęśliwszy dzień w moim życiu" - powiedział na mecie Vettel, który w sezonie 2009 przechodzi do zespołu Red Bull, w którym zastąpi Davida Coultharda.

Robert Kubica po raz drugi w karierze stanął na podium wyścigu na torze Monza. W 2006 roku także zajął 3. miejsce. Kierowca zespołu BMW-Sauber w sezonie 2008 po raz szósty stanął na podium wyścigu Grand Prix.

W klasyfikacji generalnej sezonu prowadzi Hamilton - 78 pkt, drugi jest Massa - 77 pkt, trzeci Kubica - 64 pkt. Polak do siedmiu punktów powiększył przewagę nad czwartym w klasyfikacji, obrońcą tytułu mistrza świata Kimi Raikkonenem, który nie był w stanie przebić się do najlepszej ósemki i nie powiększył swojego konta.

19. Adrian Sutil (Niemcy/Force India) 2 okrążenia

Wyścigu nie ukończył Giancarlo Fisichella (Włochy/Force India) - kolizja na 11 okrążeniu.