"Schumi" po raz 78.

78. zwycięstwo w swojej karierze odniósł Michael Schumacher, wygrywając Grand Prix USA - 9. eliminację Mistrzostw Świata Formuły 1 2004.

Niemiec wyprzedził na torze w Indianapolis swojego partnera z zespołu Ferrari Rubensa Barrichello oraz Takumę Sato z BAR-Honda.

Wyścig obfitował w wiele incydentów oraz awarii. Do mety dojechało ośmiu kierowców, a swój historyczny pierwszy punkt w F1 zdobył Węgier Zsolt Baumgartner. Był to równocześnie pierwszy punkt ekipy Minardi w tym sezonie.

Dla Michaela Schumachera było to ósme zwycięstwo w tym sezonie i drugie z rzędu na obiekcie w Stanach Zjednoczonych. "Schumi" wygrał w Indianapolis po raz trzeci.

Już po kilkuset metrach swój start zakończyło czterech kierowców, którzy brali udział w kraksie - byli to Austriak Christian Klien, Włosi Giorgio Pantano i Gianmaria Bruni, a także Brazylijczyk Felipe Massa. Na dziewiątym okrążeniu zawody zakończył Hiszpan Fernando Alonso, który miał niegroźny wypadek.

Dwa okrążenia później doszło do znacznie groźniejszego wypadku Niemca Ralfa Schumachera z ekipy Williams-BMW. Niemiecki kierowca uderzył z dużą prędkością w bandę toru na ostatnim zakręcie przed długą prostą, na której znajduje się linia mety. Jego samochód odbił się od bandy, obrócił i zatrzymał się na środku toru. Wyścig na chwilę przerwano. Schumacher nie był w stanie sam wysiąść z bolidu - musiała mu pomóc obsługa techniczna. Niemiec wkrótce potem został przewieziony do szpitala. Pierwsze prognozy są jednak dla tego kierowcy optymistyczne - poza ogólnymi stłuczeniami nie doznał on groźniejszych obrażeń.

W chwili wypadku Ralf Schumacher był w czołówce wyścigu. Po jego wyeliminowaniu walka o palmę pierwszeństwa toczyła się już tylko między jego bratem, Michaelem i Rubensem Barrichello. Obaj wystartowali w niedzielę z pierwszej linii. Mimo prób Brazylijczyka sześciokrotny mistrz świata Formuły 1 nie dał sobie odebrać pierwszej lokaty i po raz ósmy w tym sezonie odniósł zwycięstwo.

Trzeci na mecie Japończyk Takuma Sato z teamu BAR-Honda stracił do zwycięstwa prawie 23 sekundy.

W trakcie wyścigu zdyskwalifikowany został Kolumbijczyk Juan-Pablo Montoya. Kiedy kierowca Williamsa starał się dogonić uciekających zawodników Ferrari, zobaczył czarną flagę, która oznaczała, że nie może on dalej brać udziału w zawodach. Kolumbijczyk zmienił tuż przed startem bolid na rezerwowy, jednak nie zdołał ruszyć do GP USA w ciągu 15 sekund od czasu rozpoczęcia wyścigu - czego wymaga regulamin. Stąd decyzja o wyeliminowaniu go z zawodów. Tydzień temu, podczas GP Kanady Montoya także został zdyskwalifikowany.

W niedzielę piąte miejsce zajął Francuz Oliver Panis (Toyota), dla którego był to jubileuszowy, 150 występ w GP Formuły 1.

Wyniki Grand Prix USA:
 1. Michael Schumacher (Ferrari)  1:40.29,914
 2. Rubens Barrichello (Ferrari) strata 2,950 s
 3. Takuma Sato (BAR-Honda)            22,036
 4. Jarno Trulli (Renault)             34,544
 5. Olivier Panis (Toyota)             37,534
 6. Kimi Raikkonen (McLaren)           1 okr.
 7. David Coulthard (McLaren)          1 okr.
 8. Zsolt Baumgartner (Minardi)        3 okr.
 9. Giancarlo Fisichella (Sauber)      8 okr.

9. Jaguar-Cosworth                    3
 10. Minardi-Cosworth                   1
INTERIA.PL/AP/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Grand | USA | Grand Prix | Niemiec | Brazylia | Niemcy | barrichello | Michael Schumacher