Mario Theissen: Kubica wróci!

Brytyjczyk Lewis Hamilton wygrał wyścig o Grand Prix USA, siódmą eliminację tegorocznych mistrzostw świata Formuły 1.

Lider klasyfikacji MŚ kierowców, dla którego było to drugie zwycięstwo w karierze wyprzedził partnera z teamu McLaren-Mercedes - Hiszpana Fernando Alonso.

Na trzecimi czwartym miejscu sklasyfikowani zostali kierowcy Ferrari: Brazylijczyk Felipe Massa, który w tym sezonie był najlepszy w Grand Prix Bahrajnu i GP Hiszpanii, przed Finem Kimim Raikkonenem.

Dla zespołu BMW Sauber GP USA nie było zbyt szczęśliwe. Z powodu awarii skrzyni biegów wyścigu nie ukończył Nick Heidfeld. Zastępujący Roberta Kubicę (Polak wypoczywa w Krakowie) Sebastian Vettel ukończył wyścig na niezłym jak na debiut w F1 8 miejscu. Zdobył więc swój pierwszy punkt w GP.

Po siedmiu startach tego sezonu Hamilton ma w dorobku 58 punktów i wyprzedza o dziesięć Alonso. Sklasyfikowani za nimi Massa i Raikkonen mają odpowiednio 39 i 32 punkty. Mimo nieobecności w Indianapolis siódmą pozycję w klasyfikacji kierowców utrzymał Robert Kubica z BMW-Sauber.

W rywalizacji konstruktorów McLaren-Merdcedes ponownie odskoczył rywalom, bowiem ma już 106 punktów - o 35 więcej od Ferrari oraz o 67 pkt więcej od ekipy BMW-Sauber.

W ostatnich czterech sezonach niepokonany na tym obiekcie był Niemiec Michael Schumacher, który wygrał tu też w 2000 roku. Także pięć triumfów w GP USA odnotował nieżyjący już Brazylijczyk Ayrton Senna da Silva - w latach 1986-88 i 1990-91, jednak miało to miejsce na torze w Phoenix.

Przy okazji chcemy uspokoić kibiców Roberta. Mario Theissen potwierdził w Indianapolis, że miejsce w BMW Sauberze czeka na Roberta Kubicę i polski kierowca wystartuje w wyścigu, kiedy tylko dopuszczą go lekarze. Dziennikarze pytali czy nie powtórzy się ubiegłoroczny scenariusz ze zwolnieniem Jacquesa Villeneuve'a. - Nie wchodzi to grę - oświadczył sportowy dyrektor BMW. - Jak tylko Robert zostanie dopuszczony do wyścigu, wróci do samochodu.