Kubica z czwartej linii

Robert Kubica z teamu BMW-Sauber zajął ósme miejsce w kwalifikacjach do niedzielnego wyścigu o Grand Prix Brazylii.

Pole position w szesnastej, przedostatniej eliminacji mistrzostw świata F1 na torze Interlagos w Sao Paulo wywalczył wicelider klasyfikacji generalnej Rubens Barrichello (Brawn GP).

Za Brazylijczykiem na starcie staną Australijczyk Mark Webber (Red Bull) i Niemiec Adrian Sutil (Force India). Dopiero z siódmej linii startowej ruszy czternasty w kwalifikacjach lider klasyfikacji generalnej MŚ Brytyjczyk Jenson Button (Brawn GP).

Kubica z siódmym czasem zakwalifikował się do trzeciego, finałowego etapu kwalifikacji. Do tej części awansowało 10 najszybszych kierowców. Najlepszy w drugiej części okazał się Niemiec Nico Rosberg (Williams). Do finału nie awansował natomiast Jenson Button.

Drugi etap kwalifikacji został wznowiony po 71 minutach przerwy spowodowanej obfitymi opadami deszczu.

Do drugiego etapu kwalifikacji Kubica awansował z trzecim wynikiem. Najlepszy w pierwszej części rywalizacji okazał się Niemiec Nico Rosberg z zespołu Williams. Odpadli natomiast faworyci: mistrz świata Brytyjczyk Lewis Hamilton (McLaren-Mercedes), który już wcześniej stracił szansę na obronę tytułu, oraz trzeci w klasyfikacji generalnej obecnego sezonu Niemiec Sebastian Vettel (Red Bull).

Rosberg był najszybszy również podczas trzeciego treningu przed kwalifikacjami do wyścigu. Uzyskał czas 1.23,182. Drugi rezultat zanotował drugi z kierowców Williamsa, Japończyk Kazuki Nakajima - 1.12,832, a trzeci był Jenson Button - 1.24,122. Robert Kubica wyjechał wówczas na tor jako ostatni kierowca i uzyskał dziewiętnasty czas. Polak przejechał tylko trzy okrążenia, najlepsze w czasie 1.29,895, czyli o prawie siedem sekund wolniej od Rosberga. Drugi kierowca zespołu BMW-Sauber Niemiec Nick Heidfeld miał dziewiąty czas - 1.24,867.

Trening został skrócony z powodu obfitych opadów deszczu. Z tego samego powodu kilkukrotnie przerywano również kwalifikacje.

Podczas drugiego - piątkowego - treningu na torze Interlagos w Sao Paulo najszybszy był kierowca teamu Renault Hiszpan Fernando Alonso. Robert Kubica uzyskał dwunasty czas. W pierwszym treningu był czternasty.