Kara za niezgłoszenie się na obowiązkowe ważenie

Wenezuelczyk Pastor Maldonado (Williams-Renault) został przez sędziów ukarany cofnięciem o dziesięć pozycji na starcie do niedzielnego wyścigu Formuły 1 o Grand Prix Brazylii za niezgłoszenie się na obowiązkowe ważenie bolidu po kwalifikacjach.

W sobotę Brytyjczyk Lewis Hamilton z zespołu McLaren-Mercedes zdobył pole position przed niedzielnym Grand Prix Brazylii, ostatnim w sezonie wyścigiem Formuły 1. Hamilton po raz 26. w karierze pojedzie z pierwszego pola startowego.    Drugie miejsce wywalczył partner z zespołu Brytyjczyk Jenson Button, a trzecie Australijczyk Mark Webber z ekipy Red Bull.    Czwarty był lider klasyfikacji generalnej F1 Niemiec Sebastian Vettel (Red Bull), a dopiero ósmy Hiszpan Fernando Alonso z Ferrari, który teoretycznie może jeszcze walczyć z Vettelem o tytuł.    Maldonado uzyskał w Q3 szósty czas i miał startować z trzeciej linii obok Brazylijczyka Felipe Massy (Ferrari). Po cofnięciu kierowcy teamu Williams z szóstej na 16. pozycję, m.in. Alonso, Raikkonen i Schumacher awansowali o jedno miejsce.

Kończący sezon wyścig o GP Brazylii rozpocznie się w niedzielę o godz. 17 czasu polskiego. Po 19 tegorocznych imprezach liderem klasyfikacji kierowców jest najlepszy również w dwóch poprzednich latach Vettel - 273 pkt. Alonso ma 13 pkt mniej.