Hamilton wymazany z GP

Punkty zdobyte przez mistrza świata Formuły 1 Lewisa Hamiltona zostały wymazane z wyników niedzielnej Grand Prix Australii. To rezultat śledztwa przeprowadzonego przez sędziów.

Zawodnik McLarena-Mercedesa linię mety na antypodach minął jako czwarty. Wyprzedził go Włoch Jarno Trulli z Toyoty, który jednak został ukarany 25 sekundami doliczonymi do końcowego czasu, co w efekcie zepchnęło go z trzeciej lokaty na dwunaste miejsce. Trullego ukarano za to, że w czasie 57. okrążenia wyprzedził Hamiltona w czasie, kiedy po torze jechał samochód bezpieczeństwa.

Teraz jednak wyszło na jaw, że Hamilton i przedstawiciele zespołu McLaren-Mercedes złożyli w tej sprawie fałszywe zeznania, dlatego postanowiono ukarać Brytyjczyka, a uniewinniono Włocha, dzięki czemu odzyskał wywalczoną na torze trzecią pozycję. Na dyskwalifikacji Hamiltona skorzystał też Robert Kubica, który przesunął się na 14. miejsce.

Wyścig w Melbourne zakończył się podwójnym zwycięstwem kierowców Brawn GP - Jensona Buttona i Rubensa Barrichello.