GP: Kubica z szóstej linii

Robert Kubica zajął 12. miejsce w sesji kwalifikacyjnej przed Grand Prix Japonii. Polski kierowca teamu BMW Sauber wystartuje do niedzielnego wyścigu na torze Suzuka z szóstej linii.

Pole position wywalczył kierowca Ferrari Felipe Massa. Tuż za Brazylijczykiem uplasował się Niemiec Michael Schumacher (Ferrari), który zajmuje pierwsze miejsce w klasyfikacji MŚ kierowców, z dorobkiem 116 punktów, takim samym jak Fernando Alonso z Renault. Hiszpan, który ma w dorobku o jedno zwycięstwo mniej w sezonie, był w sobotę piąty.

Jeśli na Suzuce Schumacher wygra, a Alonso nie ukończy wyścigu lub nie zdobędzie ani jednego punktu, to Niemiec zdobędzie ósmy tytuł mistrza świata w karierze, którą zamierza zakończyć po tym sezonie.

W drugiej linii, przed Alonso, znaleźli się dwaj kierowcy Toyoty: Niemiec Ralf Schumacher i Włoch Jarno Trulli. Natomiast obok Hiszpana na starcie stanie drugi kierowca ekipy Renault - Włoch Giancarlo Fisichella.

W niedzielę kierowcy będą mieli do pokonania dystans 307 573 km, czyli 53 okrążenia po 5807 m.