GP Brazylii. Dominacja Mercedesa, McLaren na dnie

Niemiec Nico Rosberg z teamu Mercedes GP wygrał w niedzielę wyścig Formuły 1 o Grand Prix Brazylii na torze Interlagos i zapewnił sobie wicemistrzostwo świata w sezonie 2015. Tytuł już wcześniej wywalczył Brytyjczyk Lewis Hamilton z tej samej ekipy.

Hamilton był w niedzielę drugi, a trzecie miejsce zajął Niemiec Sebastian Vettel z Ferrari, dla którego było to już 79. miejsce na podium w karierze.

30-letni Rosberg, który po raz piąty z rzędu ruszał z pierwszej linii startowej, nie dał się nikomu wyprzedzić na starcie i prowadził przez cały wyścig. Prowadzenie tracił tylko w tym czasie, gdy zjeżdżał na zmianę opon. Po powrocie na tor, gdy w serwisie pojawiał się Hamilton, Rosberg wracał na pozycję lidera.

Obaj kierowcy Mercedesa, którzy byli najszybsi w walce o pole position, nie byli nawet przez moment zagrożeni przez rywali z Ferrari. Ich przewaga nad trzecim Vettelem utrzymywała się prawie cały czas na poziomie 5-6 sekund, na kilka okrążeń przed końcem wzrosła do 10.

Rosberg odniósł piąte w sezonie, a 13. w karierze zwycięstwo w wyścigu Grand Prix. W Brazylii wygrał po raz drugi z rzędu, poprzednio triumfował w Grand Prix Meksyku.

Grand Prix Brazylii w czołówce nie przyniosło wielkich emocji. Rosberg i Hamilton przyjechali na metę na takich samych pozycjach, na jakich startowali. Nie doszło do żadnej poważnej kraksy, z rywalizacji odpadł z powodu awarii tylko jeden kierowca - na pierwszym okrążeniu Hiszpan Carlos Sainz Jr (Toro Rosso-Renault).

O wiele ciekawsza niż w czołówce walka toczyła się o dalsze, punktowane pozycje. Wywalczyli je m.in. Rosjanin Daniił Kwiat (Red Bull-Renault), Brazylijczyk Felipe Massa z Williamsa czy Holender Max Verstappen z Toro Rosso.

Ta sztuka ponownie nie udała się dwójce byłych mistrzów świata. Kierowcy teamu McLarena mający w swoich bolidach zawodne silniki Hondy nie znaleźli się w czołowej "10". Brytyjczyk Jenson Button był 15., a Hiszpan Fernando Alonso - 16.

Alonso, który po ubiegłym sezonie odszedł z Ferrari i przeszedł do McLarena, aby... walczyć o tytuł mistrzowski, w klasyfikacji generalnej jest 17. Silniki Hondy, mające gorsze niż inne osiągi, sprawiły, że Hiszpan ukończy sezon na najgorszym miejscu w karierze. Na razie jednak nic nie wiadomo o ewentualnym rozstaniu się Alonso z McLarenem, podpisany kontrakt wiąże go z teamem na trzy sezony.

Ostatnią rundą cyklu F1 w tegorocznym sezonie będzie wyścig o Grand Prix Abu Zabi zaplanowany na 29 listopada.