Formuła 1. Zaskakujący przebieg kwalifikacje w Monte Carlo

Kierowca Mercedesa GP Brytyjczyk Lewis Hamilton zdobył pole position przed niedzielnym wyścigiem o Grand Prix Monako na ulicznym torze w Monte Carlo - szóstą eliminacją mistrzostw świata Formuły 1.

Broniący tytułu mistrza świata Hamilton po raz 43. triumfował w kwalifikacjach do wyścigu Grand Prix, ale po raz pierwszy w karierze udało mu się to w Monte Carlo, gdzie na stałe mieszka.

Z pierwszej linii wystartuje także drugi kierowca teamu Mercedes GP Niemiec Nico Rosberg - strata 0,342 s, który wygrał w Monako dwie poprzednie edycje GP. Rosberg powtórzył sukces swojego ojca Keke, który 15 maja 1983 roku także zwyciężył w Monte Carlo.

Z sześciu dotychczas przeprowadzonych kwalifikacji w sezonie 2015, w pięciu najszybszy był Hamilton, raz przed GP Hiszpanii na torze w Barcelonie triumfował Rosberg, który następnego dnia wyścig wygrał.

Z drugiej linii pojadą Niemiec Sebastian Vettel z Ferrari - 0,751 s straty do zwycięzcy oraz Daniel Ricciardo - prawie sekunda straty. Australijczyk reprezentuje ekipę Red Bulla, zespołu, w barwach którego Vettel zdobył cztery tytuły mistrza globu.

Kwalifikacje w Monte Carlo miały zaskakujący przebieg. Już w pierwszej części (Q1) odpadł Fin Valtteri Bottas z Williamsa. W Q2 z walką o jak najlepsze pola startowe pożegnali się obaj kierowcy McLarena, mistrzowie świata Hiszpan Fernando Alonso i Brytyjczyk Jenson Button. Do Q3 nie awansował także doświadczony Brazylijczyk Felipe Massa z Williamsa.