Przygotuj auto na wiosnę

Za chwilę – zachęceni piękną pogodą - ruszymy w trasę, w góry, nad morze i nad jeziora. Zanim sezon urlopowy rozpocznie się na dobre, warto poświęcić trochę czasu naszym pojazdom. Przeczytaj, jak w paru krokach możesz poprawić wygląd i kondycję Twojego samochodu.

Wiosenne porządki - czas start!

Po zimie każde auto wymaga odświeżenia. Przez parę miesięcy samochód był narażany na jazdę w śniegu, w piachu i błocie, na wilgoć i niskie temperatury powietrza. Pora, by spędzić przy pojeździe więcej czasu i zrobić generalne porządki! Zacznij od mycia. Możesz wybrać zwykłą myjnię automatyczną. Ale jest też inne rozwiązanie - czasochłonne i pracochłonne mycie detailingowe, zalecane przez kierowców. Żadna maszyna nie zastąpi skrupulatnej i delikatnej dla lakieru pracy ręcznej.

Myj dokładnie

Przede wszystkim solidnie umyj całe auto - skup się na największych powierzchniach, podwoziu i karoserii. Co dalej? Przejdź od ogółu do szczegółu - doszoruj progi, wnęki drzwi, nadkola, uszczelki. Spraw, aby felgi błyszczały! Pamiętaj o zderzakach, klamkach drzwi, elementach chromowanych i metalowych.

Reklama

Do mycia zabrudzeń i pielęgnacji auta przyda Ci się dobry szampon samochodowy, podstawowy kosmetyk motoryzacyjny. Są różne rodzaje szamponów: nabłyszczające lub z woskiem, do mycia ręcznego (tradycyjnie z użyciem wiadra), do myjki ciśnieniowej albo szampon aktywny do pianownicy. W zależności od właściwości chemicznych dzielimy je na zasadowe, kwaśne i z neutralnym pH. Ponieważ dobór szamponu jest istotną sprawą, warto zapoznać się z opiniami innych użytkowników. Dobry szampon poradzi sobie z błotem, kurzem, solą. Pamiętaj - wygląd auta świadczy o jego właścicielu

Bo liczy się wnętrze

Wyczyszczenie auta w środku to nie lada wyzwanie, zwłaszcza jeśli chcesz to zrobić dokładnie. Wygospodaruj sobie wolne popołudnie, zorganizuj potrzebne myjki, detergenty, ściereczki bawełniane i z mikrofibry. Podstawowym sprzętem jest oczywiście odkurzacz, najlepiej jakiś lekki, przenośny model, z różnymi końcówkami. Najpierw odkurz i wypierz tapicerkę, następnie wyszoruj podsufitkę. Zrób generalny porządek w schowku. Wytrzyj kurze w każdym zakamarku. Nie zapomnij o wytarciu szyb od środka i ich wypolerowaniu. Zdezynfekuj często dotykane powierzchnie jak: kierownica, gałka zmiany biegów. Do czyszczenia plastikowych elementów kokpitu użyj myjki parowej albo preparatu w aerozolu. Kolejnym krokiem niech będzie dokładne wyczyszczenie dywaników.

Poleruj i woskuj

Jakie inne zabiegi upiększające poprawią stan auta po zimie? Jeśli znajdziesz niewielkie rysy na lakierze, spróbuj samodzielnie je usunąć. Użyj w tym celu pasty lekkościernej lub wosku koloryzującego. Przyda się miękka gąbka lub ściereczka i dużo cierpliwości. Większe i bardziej widoczne rysy lepiej powierzyć lakiernikowi w warsztacie. Rysy to problem każdego kierowcy, nawet najbardziej ostrożnego. Warto je usuwać nie tylko z powodu atrakcyjnego wyglądu auta. Karoseria wolna od defektów, rys, zadrapań będzie odporniejsza na niekorzystne działanie promieniowania UV, kwaśnych deszczów, zmian temperatur. Niech wisienką na torcie będzie użycie wosku carnauba, najtwardszego naturalnego wosku. Zamiast pasty lepiej użyć tego preparatu w postaci mleczka, będzie się łatwiej rozprowadzać na karoserii. Olśniewający efekt - gwarantowany!

Powiew świeżości w samochodzie

Teraz porządnie wywietrz samochód i wybierz ulubiony odświeżacz samochodowy. Powietrze w kabinie bywa nieświeże z różnych przyczyn: wilgoć, stęchlizna z klimatyzacji, przewożenie zwierząt, rozsypane jedzenie, rozlany napój. Odświeżacz nie tylko zneutralizuje te wszystkie pozostałości, ale też oczyści powietrze i pozostawi świeżą woń.

Wśród odświeżaczy są kartonowe zawieszki, mocowane na lusterku wstecznym, są zapachy w sprayu, albo w postaci kuleczek żelowych w woreczku, mogą też być odświeżacze z przyssawkami, mocowane na szybie. Inny rodzaj to odświeżacze montowane na kratce wentylacyjnej auta. Ich zaletą jest to, że nie wymagają baterii ani energii elektrycznej, można też regulować intensywność ich zapachu, żeby nie były zbyt sztuczne i nachalne. Zapachy różnią się nie tylko formą, ale też aromatem, trwałością i wydajnością. Popularne wśród kierowców są kompozycje zapachowe z wanilią, z dziką różą i fiołkami, z cytrusami. Równie modne zapachy to morska bryza i las iglasty.

Bezpiecznej jazdy!

Przed wyruszeniem w trasę sprawdź ciśnienie w oponach, skontroluj poziom płynów: hamulcowego, chłodzącego, do spryskiwaczy. Zobacz, czy przypadkiem pióra wycieraczek nie wymagają wymiany. Jeszcze tylko zadbaj o ulubioną muzykę do samochodu, która umili chwile spędzone w aucie. Spakuj do schowka kilka audiobooków dla dzieci. Jazda czyściutkim i zadbanym autem z pewnością sprawi Ci wielką przyjemność. Szerokiej drogi!

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy