Ładowanie samochodów elektrycznych w Polsce – jak wygląda w praktyce?

Z każdym kolejnym rokiem przybywa w Polsce użytkowników samochodów elektrycznych. Zjawisko to nie powinno dziwić, ponieważ poruszanie się EV po polskich drogach staje się coraz łatwiejsze. Co warto wiedzieć o elektromobilności, korzystaniu z samochodów elektrycznych i ich ładowaniu, aby poruszać się przy pomocy EV w sposób komfortowy?

Elektromobilność - dlaczego warto?

Z roku na rok przybywa w Polsce posiadaczy i zwolenników samochodów elektrycznych. Doceniają oni korzyści płynące z tego rozwiązania. Elektromobilność to niewątpliwy prezent dla środowiska, ale także dla portfela. Co prawda ceny samochodów elektrycznych nie należą do najniższych, jednak niższe koszty eksploatacji tych pojazdów umożliwiają duże oszczędności. Ładowanie samochodu generuje niższy koszt niż tankowanie tradycyjnego paliwa, podobnie jak serwisowanie pojazdu elektrycznego. Ponadto, posiadacze aut tego typu w wielu miastach mogą korzystać z buspasów, darmowych parkingów w centrum i wielu innych udogodnień.

Rozwiązanie problemu braku stacji ładowania

Pomimo wielu zalet samochodów elektrycznych, do niedawna kierowcy byli sceptyczni wobec elektromobilności. Głównym tego powodem był niedostatek stacji ładowania. Jednak dzisiaj ruszając w drogę już nie musisz planować dokładnie trasy, aby mieć pewność, że Twojemu samochodowi nie zabraknie energii, a Ty nie będziesz miał problemu ze znalezieniem ładowarki gdziekolwiek jesteś. Infrastruktura w naszym kraju pod tym względem uległa znacznej rozbudowie. Z każdym miesiącem elektromobilność rozwija się coraz szybciej, między innymi ze względu na rządowe dofinansowania na zielony transport.

Optymalizacja ładowania EV

Samochody elektryczne, określane też jako EV, standardowo ładowane są przy zastosowaniu prądu stałego. Tym samym bez konwertera nie załadujemy pojazdu podłączając go do zwykłego gniazdka domowego. Rozwiązaniem są ładowarki dedykowane EV. Zasadniczo wyróżnia się 2 rodzaje ładowarek do pojazdów elektrycznych:

AC - wykorzystują prąd zmienny, jednak posiadają wbudowane konwertery, które przemieniają go na prąd stały. Ich maksymalna moc to ok 20 kW. Wykorzystują napięcie 203 V lub 400 V. Określane są jako wolne, ewentualnie pół szybkie, ponieważ do pełnego naładowania nawet niewielkich akumulatorów potrzebują kilku godzin.

DC - wykorzystują prąd stały o napięciu 400-800 V. Ich moc minimalna to 50 kW, jednak najmocniejsze cechują się mocą nawet 350 kW. Należą do ładowarek szybkich i ultra szybkich, ponieważ całkowity czas ładowania w zasadzie nigdy nie wynosi więcej niż 2 godziny.

Innowacyjna aplikacja mobilna Nexity

Korzystanie z pojazdów elektrycznych dodatkowo ułatwia aplikacja. Nowoczesna aplikacja mobilna Nexity umożliwia odnalezienie w łatwy i szybki sposób najbliższej stacji ładowania. Zawiera ona bazę aż 100 tysięcy punktów ładowania w całej Europie. Ponadto kierowca poprzez aplikację może zarezerwować punkt ładowania do czasu przyjazdu, a także opłacić całą usługę przez telefon.

Korzystanie z samochodów elektrycznych w Polsce jeszcze nigdy nie było tak proste! W celu komfortowego podróżowania autem elektrycznym wystarczy tak naprawdę zainstalować mobilną aplikację Nexity. Miejmy nadzieję, że dzięki temu liczba pojazdów elektrycznych w kraju będzie stale rosnąć. Zmniejszenie ilości emitowanych spalin z pewnością korzystnie odbije się nie tylko na środowisku, lecz również na ogólnym zdrowiu nas wszystkich.

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy