Asystenci jazdy w autach Skody. Jak działają?

Na co zwracamy uwagę podczas wybierania samochodu? Znaczenie ma nie tylko design, pojemność bagażnika, rodzaj napędu i nadwozia. Równie kluczowe są kwestie bezpieczeństwa, zaś jego poziom znacząco podnoszą asystenci jazdy. Jak działają w autach Skody?

Wsparcie elektroniki znacząco wpływa na poczucie bezpieczeństwa u kierowcy i pasażerów. Zastosowanie nowych technologii pozwala na znacznie skuteczniejszą kontrolę otoczenia, w którym się poruszamy. Poszczególne systemy zastosowane w pojazdach Skody składają się w spójną całość która wspiera kierowcę zarówno podczas jazdy po mieście, jak i na dalekich trasach.

W przypadku nagłego zagrożenia kolizją polegającą na uderzeniu w poprzedzający pojazd bądź potrąceniu pieszego, nieoceniony będzie system Front Assist, który automatycznie aktywuje hamulce. Dodatkowo asystent ostrzeże kierowcę o niedostatecznej odległości od innego pojazdu. Warto pamiętać, że zachowanie odpowiedniego odstępu jest szczególnie ważne podczas podróżowania drogą szybkiego ruchu.

Sprawdź cenę nowej Skody Octavii


Asystent pasa ruchu

Długa podróż może być nużąca, a tym samym negatywnie odbija się na możliwości skupienia uwagi przez kierowcę. W razie długotrwałej jazdy przyda się z pewnością Lane Assist. System ma bowiem możliwość rozpoznawania niezamierzonej zmiany pasa ruchu.

Jak działa ten asystent jazdy? Przede wszystkim uruchamia się od prędkości 65 km/h, w momencie przekroczenia pasa bez uruchomionego kierunkowskazu. System początkowo wyświetla komunikat, a następnie koryguje tor jazdy delikatnie ruszając kierownicą. Dodatkowo pełni także funkcję wsparcia podczas długich podróży - delikatnymi ruchami wspomaga kierowcę w utrzymaniu właściwego pasa.

Sprawdź cenę nowej Skody Octavii


Rozpoznawanie znaków drogowych

Dostępny w autach Skody system Travel Assist integruje kilka systemów i funkcji bezpieczeństwa. Znacznym udogodnieniem dla kierowców jest funkcja wykrywanie znaków drogowych. Dzięki niej już nigdy nie będziemy zastanawiać się, czy na pewno nie przeoczyliśmy zmiany oznaczenia dozwolonej prędkości bądź zakazu wyprzedzania: samochód upewni się za nas. Kierowca może zobaczyć te informacje na panelu wskaźników. Warto także wspomnieć, że Travel Assist rozpoznaje także czasowe ograniczenia prędkości, co jest sporym ułatwieniem podczas podróżowania po mieście.

Sprawdź cenę nowej Skody Octavii


Samodzielne parkowanie

Jedną z największych bolączek mieszkańców dużych miast jest znalezienie miejsca parkingowego. Równie problematyczny bywa także wyjazd i manewrowanie w ciasnych miejskich przestrzeniach - nie tylko na wąskich uliczkach, ale także zatłoczonych parkingach.

W takim przypadku z pewnością przyda się system Park Assist. Ma on bowiem możliwość ostrzegania przed przeszkodami znajdującymi się wokół pojazdu, dzięki czemu zarówno wjeżdżanie, jak i wyjeżdżanie stają się znacznie mniej problematyczne. Co więcej, dzięki asystentowi parkowania samochód sam może znaleźć miejsce parkingowe, a nawet wykonać manewr parkowania równoległego lub prostopadłego. Zadaniem kierowcy jest wyłącznie wciskanie hamulca lub dodawanie gazu, bez obawy o zarysowanie auta w ciasnych miejskich przestrzeniach.

Warto jednak pamiętać, że nawet najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa nie zastąpią skupienia oraz umiejętności kierowcy. Zamiast liczyć na łut szczęścia, warto zapisać się do szkoły bezpiecznej jazdy prowadzonej przez Skodę. Dzięki temu kierowca nie tylko może poprawić swoje zdolności prowadzenia samochodu w różnych warunkach, ale również wyeliminować złe nawyki oraz błędy.

Sprawdź cenę nowej Skody Octavii

 

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy